Żurawki to atrakcyjne i modne rośliny, które posadzone w żyznej ziemi na półcienistym, umiarkowanie wilgotnym stanowisku stają się niewymagającą w uprawie ozdobą ogrodu. W odpowiednich warunkach rośliny są zdrowe, żywotne i dekoracyjne cały sezon.
Wygląd
Żurawka 'Plum Pudding' wytwarza zwartą, lekko płaską 30cm kępę złożoną z ładnych, bordowofioletowych liści w typowym dla gatunku kształcie na długich sztywnych ogonkach. Liście te utrzymują ładny kolor ze srebrzystym marmurkowym nalotem przez większość sezonu.
W czerwcu ponad kępę zaczynają wyrastać aż 70cm bordowe łodygi, na których pojawiają się kremowe, dzwonowate kwiatostany, tworzące lekkie w wyglądzie wiechy, mocno odznaczając się na tle ciemnych liści.
Roślina od czerwca do końca lipca co jakiś czas wypuszcza po 2-3 pędy, które rozkwitają.
Odmiana, to jak większość żurawek, to bylina o częściowo zimozielonych liściach, co oznacza, że w łagodne zimy cieszy nas swoimi ozdobnymi liśćmi.
W wypadku bardzo mokrych lub śnieżnych zim liście mogą tracić na atrakcyjności - wtedy lepiej je usunąć by zrobić miejsce szybko - bo już w kwietniu - pojawiającym się liczne młodym liściom, odnawiającym regularną kępę.
Stanowisko i uprawa
Podstawą w uprawie żurawek jest dobrze zdrenowana gleba. Powinna być przede wszystkim lekka i przepuszczalna, a także żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna o pH obojętnym, lekko zasadowym lub lekko kwaśnym (choć rośliny są dość tolerancyjne względem pH).
Istotna jest wystawa słoneczna. Najlepiej rosną w półcieniu lub w tzw. widnym cieniu - czyli na jasnych stanowiskach bez silnego bezpośredniego słońca, natomiast z dużą ilością światła rozproszonego. Warunki takie możemy zapewnić żurawkom także na rabatach silnie nasłonecznionych, jeśli osłonimy je innymi wysokimi roślinami - drzewami i krzewami w godzinach południowych.
Rośliny nie wymagają intensywnego podlewania, natomiast nie znoszą zalewania. Jeśli są zaściółkowane, wytrzymują krótkie okresy suszy - ale dobrze jest je wtedy umiarkowanie podlewać, nie mocząc przy tym liści.
Żurawki źle rosną na suchych i mocno nasłonecznionych stanowiskach (wymagają wtedy regularnego podlewania), nie lubią też wilgotnych i dusznych miejsc.
Rośliny rosną także w cieniu, ale gorzej wyglądają. Warto wtedy oszczędniej je podlewać.
Byliny można również z powodzeniem uprawiać na cięższych glebach po uprzednim przygotowaniu podłoża - usypaniu drenażu i polepszeniu gleby kompostem i torfem. Żurawki posadzone w przeciętnej glebie ogrodowej lub starsze egzemplarze warto jest nawozić wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub podsypać jesienią kompostem.
Żurawka dobrze zimuje w gruncie i nie ma potrzeby jej okrywania - wystarczającą osłonę stanowią jej własne liście pozostawione na roślinie przez zimę. Nie można dopuścić do gnicia korzeni.
Zastosowanie
Ciemne liście 'Plum Pudding' bardzo ładnie prezentują się z roślinami o zielonych liściach takimi jak funkia 'Lancifolia', brunera wielkolistna 'Looking Glass' czy złotolistna tojeść rozesłana 'Aurea' i funkia 'Golden Tiara'.
Roślina doskonale sprawdzi się jako obwódka biegnąca wzdłuż leśnej ścieżki na tle rodgersji kasztanowcolistej, parzydła leśnego oraz tawułek Andersa: 'Fanal', 'Showstar' czy tawułek chińskich 'Pumila'.
Bylina świetnie komponuje się z innymi żurawkami np. z żółtą 'Citronellą', brzoskwiniową 'Amber Waves' czy żółto-bordową 'Electra'.
W balkonowej skrzynce żurawka sprawdzi się z obficie kwitnącymi begoniami, które również nie lubią zbyt mocnego nasłonecznienia.