Jałowce pospolite to jedne z najmniej wymagających iglaków - mogą rosnąć nawet na ubogich, piaszczystych, suchych glebach na mocnej patelni. Płożąca odmiana jałowca pospolitego 'Greenmantle' to niezwykle odporna roślina okrywowa.
Wygląd
Karłowa odmiana jałowca pospolitego, podobna do odmiany 'Green Carpet', ale o ciemniejszych igłach.
Pędy rosną promieniście ze środka krzewu i płożą się po ziemi.
Roślina niska - osiąga ok. 20 cm wysokości przy ok. 2m szerokości. Starsze
pędy brunatnieją.
Igły są ciemnozielone ułożone po 3 w okółkach, niekłujące.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec pospolity to idealna roślina dla zapracowanych, gdyż jest mało absorbująca: tolerancyjna pod względem żyzności i wilgotności gleby. Udaje się nawet na bardzo ubogich i piaszczystych stanowiskach. Źle rośnie tylko na podmokłych, stale wilgotnych terenach - podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze zdrenowane. Dobry wzrost zapewnia kwaśny odczyn podłoża i pełne nasłonecznienie, ale może rosnąć też w lekkim półcieniu.
Jałowiec jest bardzo odporny na suszę, średnio za to radzi sobie z zanieczyszczeniem miejskim.
Wykazuje wysoką mrozoodporność, jednak silne i mroźne wiatry mogą go uszkadzać - wskazane jest zatem sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatrów. Większe okazy należy wiązać na zimę, gdyż ciężki i mokry śnieg może wyłamywać pędy.
Zastosowanie
Wspaniała roślina na skalniaki i na skarpy, do sadzenia w miejscach suchych i słonecznych.
Na rabatach może tworzyć zielony dywan, szczególnie cenne jest to, iż jest ozdobna cały rok i stanowi cudowną bazę zieleni dla niższych roślin kwitnących. Na skalniakach z płomykami szydlastymi, smagliczkami skalnymi i żagwinem ogrodowym wygląda bardzo interesująco. Ciekawie prezentują się w takich zestawieniach trzmieliny Fortune'a, karłowe berberysy ('Admiration', 'Kobold', 'Bagatelle'), róże okrywowe oraz kwitnące wiosną rośliny cebulowe.
Ze względu na bardzo niskie wymagania może rosnąć na bardzo jałowych glebach szczególnie jako roślina okrywowa. Nadaje się na różne nachylenia terenu razem z innymi odmianami płożącymi jałowców: złocistą 'Golden Carpet', niebieskozieloną 'Glacier', srebrzystniebieską 'Blue Chip'. Dzięki takiemu zestawieniu stworzymy barwne plamy, które doskonale zasłonią każda powierzchnię. Takie założenia wzbogacić możemy o rośliny liściaste: irgę szwedzką 'Skogholm', pięciorniki krzewiaste 'Goldteppich', 'Elizabeth' i niezawodne tawuły japońskie 'Crispa', 'Dart's Red'.
Jałowce płożące dekoracyjnie wyglądają sadzone w naturalnych murkach z kamieni i w kompozycjach skalnych. Jest też dobrą rośliną do pojemników. Połączona z roślinami jednorocznymi i niskimi trawami stanowi mocny akcent zieleni.