Jałowce płożące to niestrudzone rośliny okrywowe - odporne na suszę i ostre słońce, udają się nawet na piaszczystych i jałowych glebach. Odmiana ta sprawdzi się jako okrywa na skarpach i skalniakach.
Wygląd
Jest to niski zimozielony krzew o płożących pędach. Charakteryzuje się szybkim wzrostem: w wieku 10 lat osiąga 200cm szerokości i 20cm wysokości.
Pędy ma wąskie, krótkie, nisko ścielące się po ziemi. Roślina posiada niebieski kolor a jesienią przybiera lekkie odcienie fioletu i purpury.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec płożący to roślina wybitnie światłolubna. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w klimacie suchym i gorącym. Nie lubi miejsc cienistych o dużej wilgotności powietrza.
Doskonale rośnie prawie na każdej glebie, jedynie ciężkie i mokre podłoże nie jest dla niego odpowiednie. Lepiej będzie się czuł na jałowych, przepuszczalnych i piaszczystych terenach, a nawet skalistych. Tolerancyjny pod względem pH, najlepiej rośnie na stanowiskach o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.
Młode rośliny należy ściółkować korą bądź sadzić w macie, gdyż jest to roślina, która nie lubi konkurencji. Źle rośnie w miejscach zachwaszczonych, dlatego należy systematycznie pielić rabatę. Także bliska obecność trawnika może spowodować słabszy wzrost.
W uprawie jest to roślina o bardzo niewielkich wymaganiach, nie sprawia kłopotów. Odporna na szkodniki i choroby roślin. Jedynie nadmierne podlewanie i nawożenie może osłabić kondycję młodych osobników. Ze względu na płytki system korzeniowy nie polecamy również przesadzać starszych roślin.
Znosi warunki miejskie i zanieczyszczenia powietrza. Zastosowanie znajduje na terenach przemysłowych. Jest w pełni mrozoodporny, toleruje nasze mroźne zimy.
Zastosowanie
Jest to doskonała odmiana na stanowiska słoneczne i suche. Pięknie wygląda sadzona przy murkach i dużych kamiennych głazach. Polecamy ją na skalniaki, skarpy i wrzosowiska.
Sprawdzi się jako roślina okrywowa na rabatach kolorystycznych i pokrojowych. Na pierwszym planie zasłoni puste przestrzenie między kulistymi i stożkowymi formami roślin iglastych. Dobrze będzie wyglądać wśród świerków białych 'Conica' lub niższej odmiany 'Piccolo', płasko rosnących jodeł koreańskich 'Green Carpet', nieregularnie rosnących cyprysików tępołuskowych 'Nana Aurea'. Sprawdzi się także przy niskich berberysach Thunberga: żółtym 'Tiny Gold', czerwonym Bagatelle'.
Nadaje się również na mniejsze skarpy. Jałowca 'Yukon Belle' posadzić możemy obok innych płożących odmian, które dobrze zasłonią ziemię, chroniąc jednocześnie przed zachwaszczeniem. Będą to płożące trzmieliny Fortune'a, jałowce w kontrastującej żółtej barwie 'Golden Carpet' czy irgi Dammera 'Major'.
Na wrzosowiskach malowniczo wygląda wśród wrzosów, wrzośców, golteri rozesłanej, modrzewnicy pospolitej i niskich azalii japońskich. Dokosnale nadaje się też na słoneczne tarasy i balkony.