Niewymagająca roślina, która urośnie na każdej przeciętnej, przepuszczalnej glebie ogrodowej. Doskonała odmiana do małych ogrodów, na wrzosowiska, do zestawień strukruralnych.
Wygląd
Efektowna sosna o smukłym kolumnowym pokroju, nie przekraczająca 150cm średnicy. Roślina jednak rośnie wolno, w wieku 10 lat jej wysokość wynosi ok. 2-2,5m a średnica 45-50cm.
Drzewo w sprzyjających warunkach dorasta ostatecznie do 10m wysokości, stanowiąc smukły akcent w ogrodzie.
Roślina wytwarza liczne, skierowane pod kątem ostrym, wygięte do góry gałęzie, otulające pień. Gałęzie te pokryte są dość długimi, 6cm sztywnymi i kłującymi igłami w chłodnym szarozielonym odcieniu.
Igły zebrane są po dwie w pęczku -jak wszystkich odmian wywodzących się od sosny pospolitej- dlatego 'Fastigiatę' zaliczamy do sosen dwuigielnych.
Stanowisko i uprawa
Sosny są wybitnie światłożądne. Rośliny rosnące w cieniu są rachityczne, powyginane i przerzedzone oraz częściej chorują.
Dobrze radzą sobie w upale, są bardzo wytrzymałe na suszę. Źle znoszą natomiast zanieczyszczenia powietrza.
Cechuje je niezwykła adaptacja do gleby: rośną na ubogich glebach, piaszczystych, kamienistych, torfowych czy nawet bagiennych - o różnym pH. Jeśli jednak mamy w ogrodzie glebę zbitą i nieprzepuszczalną, należy młodym roślinom przygotować odpowiednie stanowisku podczas sadzenia (patrz sadzenie).
Choć preferują podłoże o lekko kwaśnym czy kwaśnym pH, to sprytne rośliny - posadzone w glebie o obojętnym czy lekko zasadowym pH - samodzielnie je zakwaszają za pomocą własnych igieł, które tworzą u ich stóp naturalną ściółkę.
Problemem w uprawie sosny zwyczajnej jest podatność na choroby - zwłaszcza na osutkę sosny, która atakuje szczególnie młode rośliny.
Sosna jest drzewem bogatym w żywicę - cięcie pędów powoduje obfity „płacz” i brudzi nasze ścieżki, rabaty i wszystko, co się pod nią znajduje. Dlatego najlepiej zabieg ten wykonywać na młodych wiosennych przyrostach
Zastosowanie
'Fastigiata' sprawdzi się na słonecznych rabatach i jako soliter, i jako silny akcent strukturalny, tzw. wykrzyknik ogrodowy.
Roślina ładnie wygląda zestawiona z innymi sosnami np. kulistą, karłową sosną czarną 'Nana', bośniacką 'Schmidtii' czy większą kosodrzewiną w odmianie 'Pal Maleter'.
Jeśli lubimy rośliny o nietypowym wyglądzie, posadźmy na rabacie jałowca płożącego 'Horstmann', cyprysika groszkowego 'Curly Tops' lub 'Filifera', a w cieplejszym regionie kraju - sosnę himalajską.
Koloru dodadzą niskie, kwitnące na żółto ('Goldstar'), pomarańczowo ('Annette') czy czerwono ('Red Ace') pięciorniki krzewiaste, żółto wybarwiający się na młodych przyrostach wiąz holenderski 'Wredei' czy wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki', której biało-różowe liście pięknie będą się odznaczały na tle spokojnej zieleni iglaków.