Wyniki
Opis kategorii
Pięciorniki krzewiaste to bardzo długo i obficie kwitnące krzewy. Jeśli dodamy, że są niezwykle łatwe w uprawie i odporne na zanieczyszczenia, to dopełni nam się obraz roślin wprost stworzonych dla zabieganych, niedoświadczonych lub leniwych ogrodników.

Wygląd

Pięciorniki to około metrowe, gęste krzewy o bardzo drobnych listkach i wąskich, dość wiotkich pędach. Kwiaty pojawiają się obficie na końcach nowych i zeszłorocznych pędów. Ich kolor zależy od odmiany, najczęściej spotykane są w kolorze żółtym i białym, ale można "upolować" też odmiany o kwiatach czerwonych, pomarańczowych i różowych.

Kwitnienie trwa bardzo długo: od początku lata do późnej jesieni. Niektóre krzewy zaczynają kwitnąć już z początkiem czerwca. Jednak "sezon na pięciorniki" to zdecydowanie druga połowa lata i wczesna jesień, kiedy krzewy są wprost obsypane drobnymi, uroczymi, 5-płatkowymi kwiatuszkami na nowych pędach. Warunkiem takiego opóźnionego i intensywnego kwitnienia jest silne cięcie wczesną wiosną, które niezwykle służy krzewom.

Wymagania i pielęgnacja

Jedyne co należy zapewnić pięciornikom to słońce i przepuszczalne podłoże. W pełnym słońcu najobficiej kwitną. W półcieniu także sobie poradzą, będą jedynie miały mniej kwiatów. Cięcie krzewów jest proste (patrz cięcie), zapewnia im ładny pokrój, opóźnia nieco kwitnienie, ale sprawia, że jest ono niezwykle obfite.

Pięciorniki nie są wymagające odnośnie podłoże. Rosną dobrze na glebach piaszczysto-gliniastych, a nawet piaszczystych. Ważne, by podłoże było lekkie, bez stagnującej wody, o odczynie od lekko kwaśnego po zasadowy - rośliny są bowiem tolerancyjne względem pH.

Te "słonecznolubne" krzewy są także odporne na suszę.

Zastosowanie

Z uwagi na pokładające się pędy sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Warto sadzić je grupami, po kilka sztuk, w kompozycjach z innymi krzewami, np. barwnymi odmianami iglaków, z berberysami i tawułami japońskimi.

Pięciorniki mają delikatne kwiaty, listki i pędy - łatwo je więc wpasować z słoneczną rabatę z bylinami i trawami.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: