Jałowce z grupy 'Glauca Group' to niewymagające i niezwykle odporne rośliny. Doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywowe, szybko zarastając powierzchnie.
Wygląd
Jest to grupa jałowców o dość płaskiej płożącej się formie. 'Glauca Group' to nazwa zbiorowa dla wyselekcjonowanych osobników rozmnażanych z siewu.
Rośliny te posiadają bardzo korzystne cechy: są łatwe w uprawie, odporne a przede wszystkim szybkorosnące - w wieku 10 lat osiągają nawet 3m szerokości (!), nie trzeba więc długo czekać, by utworzyły zwarte powierzchnie. Są niskie, osiągają ok. 10cm wysokości. Pędy pokryte są niebieskozielonymi łuskami rzadziej igłami, na końcach łukowato wyginają się ku górze.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec płożący to roślina wybitnie światłolubna. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w klimacie suchym i gorącym. Nie lubi miejsc cienistych o dużej wilgotności powietrza.
Doskonale rośnie prawie na każdej glebie, jedynie ciężkie i mokre podłoże nie jest dla niego odpowiednie. Lepiej będzie się czuł na jałowych, przepuszczalnych i piaszczystych terenach, a nawet skalistych.Tolerancyjny pod względem pH, najlepiej rośnie na stanowiskach o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.
Młode rośliny należy ściółkować korą bądź sadzić w macie, gdyż jest to roślina, która nie lubi konkurencji. Źle rośnie w miejscach zachwaszczonych, dlatego należy systematycznie pielić rabatę. Także bliska obecność trawnika może spowodować słabszy wzrost.
W uprawie jest to roślina o bardzo niewielkich wymaganiach, nie sprawia kłopotów. Odporna na szkodniki i choroby roślin. Jedynie nadmierne podlewanie i nawożenie może osłabić kondycję młodych osobników. Ze względu na płytki system korzeniowy nie polecamy również przesadzać starszych roślin.
Znosi warunki miejskie i zanieczyszczenia powietrza. Zastosowanie znajduje na terenach przemysłowych. Jest w pełni mrozoodporny, toleruje nasze mroźne zimy.
Zastosowanie
Jałowce te są doskonałym materiałem na skarpy, nasypy i pochyłości terenu. Z uwagi na to że charakteryzują się szybkim wzrostem, warto sadzić je na dużych powierzchniach. Doskonale zadarniają teren a zarazem chronią przed erozją gleby. Stosujmy je szczególnie tam, gdzie istnieje ryzyko osypywania się ziemi. Na dużych powierzchniach warto połączyć jałowce 'Glauca Group' z irgami Dammera ('Major', 'Mooncreeper') lub irgami płożącymi 'Queen of Carpets' czy 'Streibs's Findling'.
Grupa ta jest doskonałą alternatywą dla trawników - szybko i skutecznie zarasta teren, tworząc zwarte kobierce. Nadaje się również na wrzosowiska i skalniaki.
W dużych założeniach mieszanych może szybko pokryć przestrzenie miedzy roślinami. Rośliny te pięknie wyglądają sadzone przy murkach oporowych, gdy ich pędy malowniczo zwisają. W mniejszych ogrodach możemy posadzić je obok szczodrzeńca purpurowego, trzmieliny Fortune'a 'Canadale Gold', pięciorników 'Tangerine' oraz niższych tawuł japońskich ('Golden Carpet', 'Japanese Dwarf'). Takie założenie polecić możemy na gleby uboższe (o niskiej zawartości składników pokarmowych).