Daglezja zielona to odporne drzewo, które szybko przystosowuje się do warunków siedliskowych.
Wygląd
Daglezja zielona 'Pendula' posiada ciekawy "płaczący" pokrój. Pędy i boczne gałęzie mocno zwisają w dół, osadzone są na strzelistym pniu, dzięki czemu roślina ma smukłą sylwetkę. Igły skrętoległe, spłaszczone z dwoma białymi paskami od spodu, roztarte pachną jabłkami lub pomarańczą. Szyszki charakterystyczne z długimi łuskami.
Stanowisko i uprawa
Daglezja zielona naturalnie rośnie na wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego. Najlepiej uprawiać ją w ciepłym i łagodnym klimacie, jednak szybko przystosowuje się do mniej korzystnych warunków. Znosi okresowe susze jednak na zbyt suchych, piaszczystych i ubogich stanowiskach może tracić igły.
Najbardziej lubi słoneczne stanowiska. Niestety jest dość podatna na zanieczyszczenia powietrza zatem nie nadaje się do dużych miast i zieleni osiedlowej.
Lubi świeże i żyzne gleby, o pH lekko kwaśnym oraz dużą wilgotność powietrza. Ma dobra mrozoodporność z powodzeniem możemy sadzić ją na terenie całego kraju.
Zastosowanie
Daglezja sprawdzi się w ogrodach o naturalnym charakterze w dużych parkach krajobrazowych i ogrodach naturalistycznych. Ładnie wygląda posadzona pojedynczo na dużych rozległych przestrzeniach, gdzie może zaprezentować są smukłą i oryginalną, płaczącą sylwetkę.
Jest dobrym drzewem do nasadzeń pokrojowych o charakterze orientalnym, ładnie komponuje się z dużymi sosnami np. limbą,Jeffreya, niskimi modrzewiami japońskimi o ciekawej formie 'Diana', strzelistymi świerkami pospolitymi 'Cupressina', wolno rosnącymi świerkami 'Acrocona', świekami kłującymi 'Glauca Globosa' o niebieskich igłach.
Płaczące formy sadźmy w miejscach reprezentacyjnych, aby wyeksponować ich ciekawy pokrój.