Jałowce sabińskie to odporne rośliny posiadające duże zdolności adaptacji do środowiska. Odpowiadają im gleby wapienne, suche i ubogie. 'Glauca' to szybko rosnąca odmiana wybarwiona na niebiesko, która zimą przyjmuje ciekawy rudy odcień.
Wygląd
Jałowiec ten to niski i rozłożysty krzew. Rośnie dość szybko i szeroko rozrasta się na boki: w wieku 10 lat osiąga ok. 50cm wysokości i 150cm szerokości. Końce gałązek lekko wznoszą się ku górze.
Posiada niebieskozielone ulistnienie, które jesienią przybiera rudobrązowych odcieni.
Stanowisko i uprawa
Jałowce sabińskie to bardzo tolerancyjne rośliny, nie są wybredne co do stanowiska, dobrze adaptują się do prawie każdych warunków. Nie lubią jedynie ciężkich, zalewanych i mokrych podłoży i źle wyglądają posadzone w cieniu. Nie podlewajmy ich nadmiernie i nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.
Rośliny preferują gleby przepuszczalne, piaszczyste oraz wapienne na stanowiskach w pełnym słońcu. W lekkim półcieniu też sobie poradzą.
Są to krzewy wytrzymałe na suszę i upały, dobrze radzą sobie w bardzo suchym klimacie. Są w pełni odporne na niskie temperatury.
Jałowce sabińskie nie są wymagające, bez problemu rosną nawet na kamienistych podłożach. Należy jednak pamiętać, że są to rośliny dość ekspansywne i potrzebują dużo miejsca do wzrostu.
Ponieważ jałowce są głównym żywicielem rdzy jałowcowo-gruszowej, z tego powodu nie powinno sadzić się jałowców w pobliżu sadów.
Zastosowanie
Odmianę tę polecamy na skarpy i do ogrodów skalnych. Szybko i skutecznie porasta nasypy a przy tym utrzymuje brzegi przed osypywaniem się ziemi. Możemy zastosować ją również w kolorowych kompozycjach w nasadzeniach miejskich i w ogrodach przydomowych. Dekoracyjnie wygląda sadzona zarówno grupach, jak i pojedynczo.
Na dużych powierzchniach pięknie komponuje się z jasnożółtymi odmianami. Zastosować tutaj możemy np. jałowca Pfitzera 'Saybrook Gold', sadząc te rośliny w dużych grupach stworzymy dwubarwną ciekawą kompozycję, która sprawdzi się szczególnie na skarpach o dużym nachyleniu.
Na mieszanych rabatach efektownie będzie wyglądać obok tawuł japońskich, kwitnącej na różowo odmiany 'Crispa', białej 'Albiflora' lub o dwubarwnych kwiatach 'Genpei'. Dobrze prezentuje się przed ognikiem szkarłatnym 'Red Column', wśród pięciorników krzewiastych ('Goldfinger', 'Goldstar') oraz kolorowych berberysów ('Admiration', 'Aurea').
uwaga na
Jałowiec sabiński wydziela bardzo charakterystyczny, nieprzyjemny duszący zapach (podobny do woni kociego moczu), który jest szczególnie silnie odczuwany przy cięciu lub po roztarciu gałązek. Powoduje go zawarty w roślinie sabinol - silnie trująca substancja.