Jałowce sabińskie to rośliny idealne na mało zasobne i suche gleby. Rosną również na stanowiskach wapiennych. Szybko rosnąca 'Rockery Gem' to szeroko rozpostarta, ale bardzo niska odmiana.
Wygląd
Jałowiec ten posiada rozłożysty pokrój, rośnie szybko: w wieku 10 lat osiąga 20cm wysokości i 2m szerokości.
Pędy są szeroko rozpostarte i ułożone horyzontalnie, starsze rośliny wypiętrzają się. Igły w kolorze niebieskozielonym, wiosną nieco jaśniejsze.
Stanowisko i uprawa
Jałowce sabińskie to bardzo tolerancyjne rośliny, nie są wybredne co do stanowiska, dobrze adaptują się do prawie każdych warunków. Nie lubią jedynie ciężkich, zalewanych i mokrych podłoży i źle wyglądają posadzone w cieniu. Nie podlewajmy ich nadmiernie i nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.
Rośliny preferują gleby przepuszczalne, piaszczyste oraz wapienne na stanowiskach w pełnym słońcu. W lekkim półcieniu też sobie poradzą.
Są to krzewy wytrzymałe na suszę i upały, dobrze radzą sobie w bardzo suchym klimacie. Są w pełni odporne na niskie temperatury.
Jałowce sabińskie nie są wymagające, bez problemu rosną nawet na kamienistych podłożach. Należy jednak pamiętać, że są to rośliny dość ekspansywne i potrzebują dużo miejsca do wzrostu.
Ponieważ jałowce są głównym żywicielem rdzy jałowcowo-gruszowej, z tego powodu nie powinno sadzić się jałowców w pobliżu sadów.
Zastosowanie
Jałowiec ten to doskonała roślina okrywowa, sprawdzi się na skalniakach i skarpach. Sadzony w większych grupach tworzy zwartą zieloną okrywę.
Zastosowanie tej odmiany może być bardzo szerokie, w większych kompozycjach mieszanych dobrze prezentuje się na pierwszym planie wśród czerwonych berberysów 'Bagatelle' lub tawuł japońskich 'Magic Carpet'.
Na jednorodnych rabatach z roślin iglastych szybko i skutecznie uzupełnia przestrzenie między wyższymi kolumnowymi lub stożkowymi iglakami. Posadźmy 'Rockery Gem' obok wyższych jałowców kolumnowych np. pospolitego 'Suecica' czy 'Hibernica'. Dobrze komponuje się z odmianami o żółtym zabarwieniu - kolumnową 'Gold Cone' lub rozłożystą 'Depressa Aurea'.
Może stanowić idealne rozwiązanie wśród dużych kamiennych głazów i murków oporowych. Na skalnych założeniach pięknie wygląda wśród płomyków szydlastych, ubiorków wieczniezielonych lub poduchowatych pięciorników.
uwaga na
Jałowiec sabiński wydziela bardzo charakterystyczny, nieprzyjemny duszący zapach (podobny do woni kociego moczu), który jest szczególnie silnie odczuwany przy cięciu lub po roztarciu gałązek. Powoduje go zawarty w roślinie sabinol - silnie trująca substancja.