Jałowce pospolite to jedne z najmniej wymagających iglaków - mogą rosnąć nawet na ubogich i suchych glebach w pełnym słońcu. 'Meyer' to silna kolumnowa odmiana, niezwykle odporna i tolerancyjna w stosunku do gleby.
Wygląd
Szerokokolumnowa odmiana o dość silnym wzroście, w wieku 10 lat osiąga 3m wysokości. Nie posiada przewodnika, szczytowe pędy wzniesione są pionowo ku górze, a na końcach lekko zwisają.
Igły po 3 w okółkach, stalowozielone, krótkie i mocno kłujące. Od góry wyraźny jest jasny nalot.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec pospolity to idealna roślina dla zapracowanych, gdyż jest mało absorbująca: tolerancyjna pod względem żyzności i wilgotności gleby. Udaje się nawet na bardzo ubogich i piaszczystych stanowiskach. Źle rośnie tylko na podmokłych, stale wilgotnych terenach - podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze zdrenowane. Dobry wzrost zapewnia kwaśny odczyn podłoża i pełne nasłonecznienie, ale może rosnąć też w lekkim półcieniu.
Jałowiec jest bardzo odporny na suszę, średnio za to radzi sobie z zanieczyszczeniem miejskim.
Wykazuje wysoką mrozoodporność, jednak silne i mroźne wiatry mogą go uszkadzać - wskazane jest zatem sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatrów. Większe okazy należy wiązać na zimę, gdyż ciężki i mokry śnieg może wyłamywać pędy.
Zastosowanie
Odmianę tę polecamy szczególnie na żywopłoty i szpalery. Jest doskonałą rośliną tworzącą tło zielonej masy. Może stanowić całoroczna osłonę przed kurzem, hałasem, wiatrem i wzrokiem sąsiadów.
Posadzona pojedynczo również jest niezwykle interesująca. Zastosujmy ją do kompozycji pokrojowych, gdzie wyprostowana i dostojna podkreśli dekoracyjność takiej rabaty. Posadźmy ją na tle kosodrzewiny, czerwonych berberysów 'Helmond Pillar', żółtej forsycji, żywotnika zachodniego 'Golden Globe', świerka pospolitego 'Little Gem'. Obok posadźmy zwiewnego tamaryszka a gdzieś z tyłu rabaty magnolię 'Susan'. Taka mieszana rabata będzie cieszyła cały rok.
Wysokie kolumnowe odmiany stanowić mogą tło dla roślin kwitnących, ciekawych rabat bylinowych.
Żywopłot z tej odmiany jałowca cudownie komponuje się na tle białej rabaty złożonej z hortensji bukietowych 'Limelight', jaśminowców 'Rusałka', tawuły nippońskiej 'Snowmound', tawuły brzozolistnej, pięciorników 'Manchu', białej lawendy 'Alba', złocieni 'Snow Leady'.