Mało wymagające drzewo o malowniczym rozłożystym pokroju, pięknych kwiatach i egzotycznie wyglądających jesienią, długich strąkach.
Wygląd
Jest to sporych rozmiarów drzewo o dość szybkim tempie wzrostu. Szerokość korony niekiedy przekracza nawet 6m, przy blisko 10m wysokości, dlatego należy przewidzieć pod uprawę sporo miejsca.
Surmia bignoniowa pięknie zakwita latem, wytwarzając 20cm wiechy złożone z białych dzwonkowatych kwiatostanów o nakrapianej purpurowofioletowej gardzieli. Dodatkowo przez cały sezon drzewo wytwarza duże 20cm, sercowate jasnozielone liście, które pojawiają się dość późno, bo w drugiej połowie maja.
Jesienią gdy przebarwiono na żółto liści opadną ozdobą pozostają cienkie strąki, które potrafia osiagać 40cm długości.
Stanowisko i uprawa
Surmia najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i wystarczająco wilgotnych. Nie lubi natomiast, gdy ziemia jest zbita i ciężka. Źle znosi przesadzanie.
Roślina jest tolerancyjna względem pH gleby: od lekko kwaśnej do lekko zasadową.
Lubi ciepłe, południowe stanowiska, osłonięte od silnego wiatru, który może połamać jej kruche gałęzie, jednak roślina dobrze znosi przycinanie.
Drzewo późno wypuszcza liście, dlatego wiosną na widok gołych gałęzi nie wpadajmy w panikę, że drzewo zmarzło
Choć może się to zdarzyć, zwłaszcza młode rośliny są wrażliwe na chłody, dlatego warto zapewnić im ochronę i wybrać osłonięte od wiatrów stanowisko.
Zastosowanie
Surmię ze względu na spore rozmiary zdecydowanie polecamy do dużych parków czy na skwery miejskie, gdzie osłonięta od wiatrów będzie dobrze rosła zapewniając drogocenny cień w upalne letnie dni.
Ze względu na malowniczy pokrój, ładne liście, dekoracyjne kwiaty i ciekawe owoce roślina sprawdzi się jako okazały soliter np. w romantycznym angielskim parku pod którym można umieścić wygodną ławkę.