Jałowce płożące to niestrudzone rośliny okrywowe - odporne na suszę i ostre słońce, udają się nawet na piaszczystych i jałowych glebach. Stanowią doskonałą alternatywę dla trawników w trudnych miejscach (ocienionych i z kwaśną glebą), a także świetne uzupełnienie wszelakich rabat a zwłaszcza murków kamiennych, z których malowniczą zwisają.
Wygląd
Jest to płożący się wolno rosnący krzew iglasty, po 10 latach dorasta do ok. 10cm wysokości przy 1m szerokości. Tworzy zwarte niebieskosrebrzyste kobierce, dość wolno porasta powierzchnie, ale za to gęsto.
Igły ma miękkie, wałeczkowate. Odmiana posiada intensywny niebieski kolor, który jesienią przebarwia się na śliwkowy odcień.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec płożący to roślina wybitnie światłolubna. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w klimacie suchym i gorącym. Nie lubi miejsc cienistych o dużej wilgotności powietrza.
Doskonale rośnie prawie na każdej glebie, jedynie ciężkie i mokre podłoże nie jest dla niego odpowiednie. Lepiej będzie się czuł na jałowych, przepuszczalnych i piaszczystych terenach, a nawet skalistych. Tolerancyjny pod względem pH, najlepiej rośnie na stanowiskach o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.
Młode rośliny należy ściółkować korą bądź sadzić w macie, gdyż jest to roślina, która nie lubi konkurencji. Źle rośnie w miejscach zachwaszczonych, dlatego należy systematycznie pielić rabatę. Także bliska obecność trawnika może spowodować słabszy wzrost.
W uprawie jest to roślina o bardzo niewielkich wymaganiach, nie sprawia kłopotów. Odporna na szkodniki i choroby roślin. Jedynie nadmierne podlewanie i nawożenie może osłabić kondycję młodych osobników. Ze względu na płytki system korzeniowy nie polecamy również przesadzać starszych roślin.
Znosi warunki miejskie i zanieczyszczenia powietrza. Zastosowanie znajduje na terenach przemysłowych. Jest w pełni mrozoodporny, toleruje nasze mroźne zimy.
Zastosowanie
Ze względu na niewielkie wymagania glebowe, roślina ta znajduje zastosowanie w wielu miejscach w ogrodzie. Zapewnić jej musimy stanowisko słoneczne, zatem doskonale sprawdzi się na skarpach, wrzosowiskach i skalniakach.
Wśród różnorodnych kompozycji z roślin iglastych może stanowić element niebieskiego dywanu. Zastosujmy tę odmianę w puste przestrzenie pomiędzy kulistymi odmianami na przykład wśród zielonych świerków karłowych 'Alberta Globe' lub sosny górskiej 'Benjamin'. Niską okrywę może stanowić dla roślin szczepionych na pniu - zwłaszcza ozdobnych sosen, trzmielin i żywotników.
Na wrzosowiskach dobrze będzie czuła się obok golterii rozesłanej, modrzewnicy pospolitej i dobecji kantabryjskiej. Wśród wrzosów stworzy barwne niebieskie otoczenie.
Polecić ją możemy do ogrodów żwirowych i na murki skalne. Niebieski kolor wspaniale współgra z jasną barwą głazów, kamieni czy grysów. Także na słonecznych tarasach i balkonach dekoracyjnie wygląda połączona z stożkowymi świerkami 'Conica', kolumnowymi odmianami jałowca pospolitego ('Arnold' czy 'Compreesa'), kwitnącymi pelargoniami czy budlejami np. niską odmianą 'Blue Chip'. W dużych pojemnikach wiszące pędy tego jałowca przepięknie łączą się z lawendą i ozdobnymi trawami np. imperatą cylindryczną 'Red Baron', kostrzewą popielatą, ostnicą cieniutką.