Bukszpan wieczniezielony 'Suffruticosa' to wolnorosnacy krzew do miejsc cienistych i osłoniętych od zimowych mroźnych wiatrów.
Piękna odmiana o jasnych liściach, znajdzie swe miejsce niemal w każdym ogrodzie. Dobrze znosi cięcia i jest rośliną długowieczną.
Wygląd
Odmian długowieczna, charakteryzujące się powolnym wzrostem, nie przekracza 1m wysokości. Liście skórzaste, drobne jasnozielone utrzymujące się na roślinie przez cały rok -zimozielone.
Kwiaty drobne, niepozorne miododajne. Owoce są twarde ciemnozielone, kuliste.
Stanowisko i uprawa
Bukszpan dobrze rośnie na większości gleb, lecz nie lubi skrajności – stagnującej wody i długotrwałej suszy. Jest to roślina odporna na miejskie zanieczyszczenia i dobrze radzi sobie w cieniu i półcieniu. Na stanowisku słonecznym trzeba zapewnić jej więcej wody.
Preferuje gleby o odczynie lekko zasadowym lub obojętne, lecz i w lekko kwaśnym podłożu sobie poradzi.
Pielęgnacja bukszpanu związana jest z okresem zimowym. W wyjątkowo mroźne zimy może przemarzać lub ucierpieć z powodu suszy fizjologicznej.
By tego uniknąć, najlepiej sadzić bukszpan w miejscach pół-cienistych, cienistych i osłoniętych od wysuszającego wiatru.
W zimowe słoneczne dni egzemplarze wystawione na działanie promieni zaleca się cieniować agrowłókniną lub siatką cieniującą, ponieważ intensywna operacja promieni słonecznych zmusza roślinę do transpiracji wody, która zimą jest zamarznięta, a jej brak prowadzi do wyschnięcia rośliny.
Zastosowanie
Bukszpan 'Suffruticosa' to wspaniała odmiana nadająca się na niskie strzyżone żywopłoty, figury geometryczne, jak i na obwódki rabat. Polecamy szczególnie dla tych, którzy lubią w ogrodach ład i porządek. Roślinie możemy nadać regularne kształty, kule, stożki, sześciany lub posadzić w idealnie prostych rzędach.
Pięknie prezentują się bukszpanowe obwódki dla kwitnących bylin ale również roślin jednorocznych begonii, niecierpków, koleusów. Opasane rośliny cebulowe tulipany, szafirki, narcyzy wyglądają równie zjawiskowo.
W nowoczesnych kompozycja bukszpan znajduje miejsce wśród ozdobnych traw i roślin "architektonicznych"- strukturalnych: szachownic cesarskich, czosnków ozdobnych lub juk ogrodowych.
W japońskich ogrodach jest nieodzownym elementem wśród różaneczników, azalii i sosen w stylu bonsai. Bukszpan również w wiejskich ogrodach sadzony był niemal zawsze a jego gałązki zrywane są po dziś do zdobienia koszyków wielkanocnych.