Jałowce łuskowate to niezwykle odporne i mało absorbujące rośliny. Krzewy te są bardzo tolerancyjne pod względem gleby.
Wygląd
Jałowiec 'Dream Joy' to karłowy zimozielony krzew o zwartym spłaszczonym (płożącym) pokroju. Cechuje się bardzo wolnym wzrostem, jego roczny przyrost to ok. 5cm na wysokości i 10cm na szerokości. W wieku 10 lat osiąga ok. 30cm wysokości i ok. 80cm szerokości.
Posiada drobne kłujące sztywne igły zebrane po 3 w okółku w kolorze zielononiebieskim, młody przyrost natomiast jest intensywnie żółty.
Stanowisko i uprawa
Jałowce łuskowate są krzewami, które wyróżniają się szczególnie dużą odpornością na trudne warunki klimatyczne. Są mało wymagające i tolerancyjne - zarówno w stosunku do gleby, jak i skażeń środowiska. Dobrze radzą sobie na bardzo ubogich i kamienistych stanowiskach.
Lubią gleby przepuszczalne i piaszczyste. W ogrodach polecić je możemy na miejsca szczególnie ubogie i mało zasobne w składniki pokarmowe. Mają skromne wymagania wilgotnościowe, wytrzymują długotrwałe suszę nawet na kamienistych i jałowych podłożach. Cechuje je duża tolerancja na pH podłoża, dobrze rosną zarówno na glebach kwaśnych, jak i zasadowych.
Wymagają stanowisk słonecznych, najlepiej sadzić je na południowej wystawie. Choć radzą sobie w półcieniu, to bez dużej dawki słońca tracą pokrój i żywotność i wyglądają rachitycznie.
Są w pełni odpornie na mróz i nie wymagają większej pielęgnacji. Rzadko wymagają nawożenia. Świetnie znoszą cięcia i formowania.
Starsze okazy źle znoszą przesadzanie, zawiązane jest to z ich płytkim i rozległym systemem korzeniowym. Natomiast cecha ta ma też swoją dobrą stronę - dobrze stabilizuje wierzchnią warstwę gruntu.
Zastosowanie
Jałowiec łuskowaty 'Dream Joy' z uwagi na niezwykłe zabarwienie igieł szczególnie nadaje się do założeń kolorystycznych - zwłaszcza na wrzosowiska i na małe rabaty. Polecamy go do ogrodów skalnych. Jest też dobrą roślina pojemnikową.
Sadźmy 'Dream Joy', by urozmaicić monotonne i smutne założenia z roślin iglastych. Dobierajmy mu niebieskie towarzystwo, np. świerka 'Blue Wonder', 'Hermann Naue' lub cyprysika 'Baby Blue'. Na wrzosowisku obok wrzosów i sosen górskich (np. jasnozielonej odmiany 'Zundert' lub 'Winter Gold') tworzy kolorowe rabaty.
Warto go wykorzystać do tworzenia barwnych kompozycji także z krzewami iglastymi. Dobrym kompanem będą barwne berberysy 'Red Carpet' lub wybarwiający się na pomarańczowo 'Green Carpet'.
Jałowiec ten znajdzie zastosowanie w zieleni miejskiej, w parkach.