Żywotniki (nazywane przez nas często tujami) to niezawodne rośliny w polskich ogrodach, są łatwe w uprawie i mało kłopotliwe. Odmiana 'Holmstrup' to umiarkowanie rosnący iglak, który posiada głęboką ciemno zieloną barwę, którą utrzymuje przez cały rok.
Wygląd
Odmiana 'Holmstrup' to zimozielony krzew o umiarkowanym wzroście: w wieku 10 lat osiąga ok. 2m wysokości. Ma gęsto osadzone pędy, które pokryte są ciemnozielonymi łuskami. Zimą odmiana utrzymuje ciemnozielony kolor. Prezentuje zwarty ładny stożkowy pokrój, z kilkoma wyprostowanymi pędami przewodnimi.
Odmiana wytwarza dużo drobnych szyszek - dlatego dobrze jest ją ciąć.
Stanowisko i uprawa
Żywotniki mają przeciętne wymagania glebowe, do zdrowego rozwoju niezbędna jest dość duża wilgotność podłoża. Na suchych glebach rosną słabo, korona krzewów jest luźniejsza i rośliny chorują. Lubią podłoże przepuszczalne, żyzne oraz piaszczysto-gliniaste. Również wilgotność powietrza ma tutaj niemały wpływ - im większa, tym lepiej dla żywotników.
Odpowiada im stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Dość dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, udają się więc w dużych parkach i zieleni miejskiej.
Żywotniki są odporne na mrozy. Jednak źle znoszą wysuszające mroźne wiatry i otwarte przestrzenie. Młode rośliny rzadko przemarzają. Wytwarzają płytki system korzeniowy, dlatego bardzo stare egzemplarze na piaszczystych glebach mogą się wywracać.
Dobrze znoszą przycinanie i formowanie. Krzewy te nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji, szybko rosną i rzadko bywają atakowane przez szkodniki. Dla dobrego i zdrowego rozwoju należy ściółkować rośliny, wzbogaci to glebę w próchnicę i utrzyma odpowiedni poziom wilgoci.
Zastosowanie
Odmiana 'Holmstrup' polecana jest szczególnie na formowane żywopłoty (cięcie sprawia, że żywotnik nie zdąży zawiązać szyszek), szybko tworzy ciemnozieloną zasłonę przed kurzem i hałasem. Doskonale reaguje na cięcie i formowanie, można tworzyć z niej rzeźby ogrodowe. 'Holmstrup' to dobre tło dla mieszanych rabat.
Odmianę tę możemy zastosować również na większych skalniakach bądź w dużych kompozycjach. Stanowi drugi plan ze względu na szybki wzrost, w towarzystwie iglaków o różnym pokroju i formie wygląda imponująco. Ładnie prezentuje się za wąskimi cisami pospolitymi 'Fastigiata', cyprysikami groszkowymi 'Filifera Aurea' o nitkowatych pędach, jałowcami pospolitymi 'Bruns' lub nieco mniejszymi 'Arnold'. Do takiej rabaty na pierwszym planie możemy dodać niższe formy kulistych żywotników 'Danica' oraz jałowce płożące np. 'Glauca Group'.