Jałowiec pospolity 'Arnold' to bardzo odporny krzew iglasty o małych wymaganiach glebowych. Wykrzyknik ogrodowy do kompozycji strukturalnych.
Wygląd
Zwarta niewielka odmiana osiągająca po 10 latach 1,5m wysokości. Wierzchołki i wyprostowane pędy skierowane są pionowo ku górze.
Igły w kolorze stalowozielonym. Wybarwienie w dużej mierze zależy od stanowiska, rosnące w dużym nasłonecznieniu egzemplarze są żywo zielone, a w półcieniu - niebieskawe.
Swym pokrojem przypomina odmianę 'Hibernica' jednak rośnie wolniej i jest mniejsza.Stanowisko i uprawa
Jałowiec pospolity to idealna roślina dla zapracowanych, gdyż jest mało absorbująca: tolerancyjna pod względem żyzności i wilgotności gleby. Udaje się nawet na bardzo ubogich i piaszczystych stanowiskach. Źle rośnie tylko na podmokłych, stale wilgotnych terenach - podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze zdrenowane. Dobry wzrost zapewnia kwaśny odczyn podłoża i pełne nasłonecznienie, ale może rosnąć też w lekkim półcieniu.
Jałowiec jest bardzo odporny na suszę, średnio za to radzi sobie z zanieczyszczeniem miejskim.
Wykazuje wysoką mrozoodporność, jednak silne i mroźne wiatry mogą go uszkadzać - wskazane jest zatem sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatrów. Większe okazy należy wiązać na zimę, gdyż ciężki i mokry śnieg może wyłamywać pędy.
Zastosowanie
Jałowiec pospolity 'Arnold' to doskonała roślina na wrzosowiska, pięknie prezentuje się na tle fioletowo różowych plam. Równie dobrze wygląda wśród niskich okrywowych roślin. Wspaniale komponuje się wśród trzmieliny 'Emerald 'n' Gold', modrzewnicy zwyczajnej czy lawendy 'Hidcote'.
Ciekawą kompozycję uzyskamy, stosując tę odmianę z innymi iglakami. Posadźmy 'Arnolda' wśród płożących odmian jałowca rozesłanego 'Nana', pospolitego 'Green Carpet', nieco wyższego sabińskiego 'Tamariscifolia'. Taką rabatę warto wzbogacić o żółte odmiany, które pięknie kontrastują z zielenią, zastosujmy więc np. jałowca pośredniego 'Old Gold', chińskiego 'Plumosa Aurea'. Znajdzie się tam miejsce dla innych iglaków: niskiej kosodrzewiny, sosny 'Watereri', a z tyłu dopełnić to możemy wyższym świerkiem kłującym 'Białobok'.
Iglaki pięknie komponują się z różanecznikami, pierisami, kiścieniami. Wśród rododendronów miniaturowych Impeditum, formy kolumnowe wyrastają jak z podziemi.
Polecamy tę odmianę również na skalniaki ze względu na niski i powolny wzrost, wspaniale harmonizuje z niskimi okrywowymi roślinami takimi jak płomyki szydlaste, gęsiówki kaukaskie i smagliczki skalne.