Łatwy w uprawie krzew o wysokiej mrozoodporności i niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, który obficie plonuje wiosna, gdy po długiej zimie jesteśmy spragnieni świeżych owoców.
Jest to doskonały krzew owocowy.
Wygląd
Krzew dorastający do 1,5m wysokości i szerokości wytwarzające liczne
sztywne, wzniesione pędy, pokryte wydłużonymi zielonymi listkami.
Odmiana zakwita w kwietniu, a owocuje już w maju, wytwarzając liczne, ciemno fioletowe, niemal czarne, wydłużone owoce, przypominające w smaku borówkę amerykańską.
Stanowisko i uprawa
Krzewy owocowe sadzimy w dobrze nasłonecznionej części ogrodu, gdzie
słońce operuje cały dzień - jest to warunek prawidłowego dojrzewania
owoców. Jagoda kamczacka jednak posadzona w półcieniu będzie prawidłowo rosła, może jednak później i słabiej plonować.
By rośliny szybko rosły i obficie plonowały, musimy zapewnić im żyzne podłoże, najlepiej uprzednio zaprawione kompostem. Krzew jednak wywodzi się z surowego klimatu, dlatego urośnie na słabszych glebach pod warunkiem zapienienia lekko kwaśnego odczynu gleby wahającego się pomiędzy 5,5, a 6 pH.
Jagoda kamczacka lubi piaszczysto-gliniastą glebę, gdyż nie przesycha ono tak szybko jak pozostałe rodzaje gruntu, jednak roślina doskonale poradzi sobie z okresową suszą oraz wiosennymi przymrozkami - jej kwiaty wytrzymują temperaturę -6oC.Rośliny
są łatwe w pielęgnacji - nie wymagają oprysków a cięcie ogranicza się do zabiegów sanitarnych i prześwietlających wnętrze krzewu. Gatunek jest jednak obcopylny, dlatego sadzić należy minimum dwie rośliny koło siebie, by cieszyć się ich owocami.
Zastosowanie
Jagoda kamczacka znajdzie zastosowanie w sadzie owocowym i w zwykłym ogrodzie przydomowym. Roślina może być sadzona w mniej
eksponowanych częściach ogrodu lub wzdłuż wschodniej granicy warzywnika,
gdzie nie będzie go zacieniać.
Ciekawostki
Jagoda kamczacka nie wymaga stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz
intensywnego nawożenia czy podlewania, dlatego z powodzeniem można
sadzić krzew w ogrodach prowadzonych w ekologiczny sposób.