Miskanty to dobrze zimujące w naszym klimacie wysokie trawy ozdobne, które spektakularnie prezentują się jesienią.
Wygląd
'Sirene' wytwarza wysokie łukowate wygięte - przewieszające się w 3/4 wysokości - wąskie źdźbła. Są one zielone, tworzą regularną zwartą wyprostowaną kępę osiągającą 120-150cm wysokości o średnicy 80-100cm. Jesienią ładnie się przebarwiają na złote kolory. Miskant dość późno rusza z wegetacją, bo dopiero w maju, ale szybki wzrost sprawia, że już w czerwcu roślina dobrze wygląda na rabacie.
Charakterystyczne dla miskantów przewieszające się kwiatostany pojawiają się od sierpnia. Są one barwy czerwonej w różowym odcieniu, wystają ponad zgrabną kępę liści - roślina osiąga wtedy nawet do 180cm wysokości. Odmiana 'Sirene' kwitnie bardzo obficie. W miarę przekwitania kwiatostany bieleją, nic nie tracąc na uroku, przybierają puszystą formę. W tej postaci pozostają na roślinie aż do wiosny, stanowiąc atrakcję ogrodu także zimą.
Stanowisko i uprawa
Miskanty lubią słońce i wodę. Przy stale wilgotnym (nie mokrym) podłożu, w pełnym słońcu będą pięknie rosły i kwitły, ciesząc właściciela ogrodu przez większość sezonu - także zimą. W lekkim półcieniu roślina również urośnie.
Rośliny preferują podłoże umiarkowanie żyzne i żyzne, są dość tolerancyjne względem pH, lecz najlepiej rosnąna lekko kwaśnym podłożu. Poradzą sobie na glebach przeciętnych, nie są to bowiem rośliny żarłoczne i wystarczy im jesienna pryzma z kompostu raz na 2-3 lata.
Jedyne czego wymagają to, by gleba była dobrze zdrenowana, wilgotna, ale nie ze stagnującą wodą. W przypadku ciężkich gleb należy wykonać drenaż i wzbogacić ją kompostem podczas sadzenia rośliny (patrz sadzenie).
Młode egzemplarze osłaniamy na zimę. Kłosy miskanta warto zostawić na rabacie do wiosny, np. związane w snopek - będą zdobić ogród zimą, a przy okazji stanowić świetną ochronę przed mrozem, przed zbieraniem się śniegu i wody w centralnej części kępy. Wiosną należy je usunąć, by zrobić miejsce nowym źdźbłom.
Zastosowanie
Miękkie kształty kępy i przyjemny szum poruszanych na wietrze źdźbeł sprawia, że jest to roślina stworzona do sadzenia nad oczkami wodnymi lub przy miejscach wypoczynku takich jak altany czy huśtawki ogrodowe. Roślina świetnie wypada zarówno jako soliter, jak i w roli sezonowych osłon jako nieformowany żywopłot.
Miskant to jeden z podstawowych gatunków wykorzystywanych do tworzenia żwirowych rabat w stylu japońskim, nowoczesnym czy na brzegu strumienia, stawu lub oczka, ale także takich kącików żwirowych, które "imitują" wodę.
Regularna sylwetka czyni ją świetną rośliną architektoniczną, którą wykorzystamy w nowoczesnych aranżacjach (np. w swoim towarzystwie, z innymi miskantami lub z innymi trawami ozdobny jak turzyce, trzcinniki czy rozplenice). Będzie harmonizować z bryłami surowych budynków.
Jednocześnie tak samo dobrze będzie wyglądała jako tło kwiatowej rabaty. Gdy posadzimy 'Sirene' z hortensją bukietową 'Vanille Fraise', bukszpanem i odętką, stworzymy sielską kompozycję.
Miskant to cenne urozmaicenie rabat złożoych z późno kwitnących bylin. Sadźmy go jako tło dla sadźca purpurowego (lub plamistego), słoneczniczka szorstkiego, razem z rudbekiami, języczkami pomarańczowymi, marcinkami i dużymi rozchodnikami ('Matrona', 'Herbstfreude', 'Brillant', 'Stardust').
Do prostych w uprawie kompozycji z krzewami warto sięgnąć po bordowe i czerwone odmiany berberysów Thunberga 'Helmond Pillar', 'Atropurpurea Nana', 'Admiration', 'Red Carpet' czy 'Red Pillar'.
Miskanty ładnie harmonizują z roślinami o ażurowych liściach, które nadają im nowoczesnego wyglądu: jak bzy czarne ('Laciniata' bądź 'Eva') czy brzoza 'Trost's Dwarf'.