Miłorzęby to długowieczne oryginalne reprezentacyjne drzewa, które pochodzą z Dalekiego Wschodu.
Wygląd
Miłorząb dwuklapowy to spore drzewo, ale o umiarkowanym tempie wzrostu. W wieku 30lat osiąga około 10-12m wysokości. Wytwarza początkowo stożkową koroną, luźną i raczej nieregularną i szeroką.
Kwiaty pojawiają się w maju - nie mają wartości zdobniczych.
Największą ozdobą miłorzębów są liście: w formie klapowanych (dwie klapy - miłorząb dwuklapowy) wachlarzy w kolorze soczystej zieleni, zebrane są w niewielkie bukiety-rozety. Jesienią zjawiskowo przebarwiają się na intensywnie złocistożółty kolor, co czyni miłorzęby jednymi z najładniejszych jesiennych roślin.
Stanowisko i uprawa
Miłorzęby nie są kłopotliwe w uprawie, mają małe wymagania glebowe, znoszą suszę i zanieczyszczenia miejskie. Urosną na każdej glebie, która nie jest zbyt sucha, na stanowisku w słońcu lub półcieniu. Preferują lekko kwaśny odczyn podłoża.
Są odporne na mróz, szkodniki i choroby. Dobrze znoszą cięcia.
Zastosowanie
To okazałe drzewo polecamy do większych założeń. Miłorzęby doskonale się sprawdzą w ogrodzie orientalnym razem z turzycami oszimskimi 'Evergold', miskantem 'Gracillimus', żółtymi berberysami 'Aurea' czy 'Maria', zielonymi 'Green Carpet', bordowymi klonami palmowymi w odmianie 'Dissectum Nigrum' czy 'Bloodgood'.
Te oryginalne rośliny warto wykorzystać też w założeniach nowoczesnych jako rośliny reprezentacyjne.
Warto wiedzieć
Miłorzęby to rośliny dwupienne. Egzemplarze żeńskie - jeśli w pobliżu rośnie osobnik męski - zawiązują nasiona, które dojrzewają w październiku-listopadzie. Nasiona otoczone są żółtą osnówką, przez co wyglądają jak małe śliwki. Opadające i rozkładające się nasiona wydzielają nieprzyjemny zapach - jakby zjełczałego masła. Środek nasion - jądro - jest jadalne (możne je uprażyć na patelni).
Do mniejszych ogrodów warto wybrać miniaturowe odmiany: 'Marikien', 'Tit', 'Troll', 'Globus' czy 'Jade Butterfly'.