Jodły koreańskie to - obok jodeł kalifornijskich - najlepsze jodły do uprawy w naszym klimacie. Odmiana 'Aurea' to wolno rosnący iglak o żółtych wiosennych przyrostach i dekoracyjnych szyszkach.
Wygląd
Rośliny charakteryzują się żółtozielonym wybarwieniem igieł, które jest szczególnie intensywne na młodych przyrostach, tworzących cytrynową falbankę na każdym piętrze gałęzi.
Młode egzemplarze początkowo rosną trochę „chaotycznie”, przybierając nieregularną formę. Starsze egzemplarze zaczynają wytwarzać ładny, szeroko stożkowaty pokrój.
Iglak rośnie powoli i po 10 latach osiąga ok. 1m wysokości z max. 10m, które może osiągać w sędziwym wieku.
Jodła wytwarza liczne, szyszki, które niedojrzałe posiadają fioletowo-purpurowe wybarwienie, ciekawie kontrastujące z żółtym kolorem młodych igieł.
Stanowisko i uprawa
Roślina najchętniej rośnie na wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych glebach w lekkim półcieniu. Brak silnego nasłoneczniania przy uprawie tej odmiany jest szczególnie istotny, gdyż - delikatniejsze - jasne igły ulegają poparzeniu od intensywnej operacji promieni słonecznych.
Jodła koreańska do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania potrzebuje kwaśnych lub lekko kwaśnych stanowisk o pH pomiędzy 4-6,5. Iglak nie przepada za piaszczystymi, gliniastymi i podmokłymi glebami, przeciągami i skokami temperatur.
Jodła co prawda odporna jest na mróz i może być sadzony na terenie całego kraju, ale młode przyrosty mogą przemarzać. Jeśli chcemy uniknąć tego typu problemów, sadźmy ją na północnej wystawie lub na terenie północno-wschodniej Polski, gdzie wegetacja rusza później niż w reszcie kraju, a co za tym idzie rośliny nie wypuszczają przedwcześnie młodych - wrażliwych na mróz - przyrostów.
Roślina wykazuje nieznaczną tolerancję na zanieczyszczone miejskie powietrze, ale może chorować i schnąć pod jego wpływem.
Zastosowanie
Ze względu na ciekawy odcień młodych przyrostów, można pokusić się o stworzenie rabaty z kolorowych drzew i krzewów tj. srebrny świerk kłujący 'Glauca', który będzie rzucał cień dla naszej jodły, obficie kwitnącej wiosną tawuły wczesnej czy purpurowego berberysa Thunberga 'Admiration'.
Te same jasne igły mogą posłużyć również do rozjaśnienia monochromatycznej rabaty złożonej z samych iglaków czy zielonych roślin liściastych.
Jodły koreańskie jako rośliny kwasolubne stanowią cenne urozmaicenie wrzosowisk.