Wyniki
Opis kategorii
Jodły koreańskie to jedne z łatwiejszych w uprawie jodeł do naszego klimatu. Są to przeważnie niskie zwarte iglaki, które znane są z tego, że już w młodym wieku zawiązują dekoracyjne szyszki.

Jodły koreańskie to grupa składająca się z ciekawych odmian o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, które charakteryzują się zwartym pokrojem i powolnym wzrostem. Dodatkowy atut roślin to ozdobne szyszki i piękny żywiczny zapach.

Różne kształty, kolory i rozmiary

Decydując się na jodłę koreańską, możemy faktycznie przebierać i kaprysić, ponieważ znajdziemy małe ('Blauer Eskimo' lub 'Cis'), średnie ('Kristallkugel') i duże odmiany ('Silberlocke') bez problemu wybierzemy więc coś, co odpowiada warunkom przestrzennym naszego ogrodu.

Tak samo możemy przebierać w kolorach, znajdziemy tu rośliny o żółtych ('Luminetta'), zielonych ('Tundra') i srebrzystych igłach ('Blue Emperor'), z których można tworzyć kolorowe kompozycje lub zielone akcenty.

Ta grupa roślin zapewnia także szeroki wybór wśród kształtów odmian ozdobnych. Wybierać możemy pomiędzy stożkowatym ('Aurea'), kulistym ('Brillant') czy strzelistym pokrojem ('Blauer Pfiff'), a nawet nieco płożącym się ('Green Carpet').

Co lubią, a co im szkodzi?

Rośliny lubią żyzną, wilgotną, ale przepuszczalną glebę i stanowisko – najlepiej – w lekkim półcieniu, ewentualnie pełnym słońcu przy wyższej wilgotności podłoża i powietrza (np. w okolicy oczka wodnego).

Drzewom zdecydowanie szkodzą ciężkie i gliniaste gleby, w których stagnuje woda. Mogę być też uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Choć iglaki są mrozoodporne na terenie naszego kraju, to wiosenne wahania temperatur potrafią je rozhartować, ofiarą przymrozków padają młode przyrosty, które często stanowią dodatkową ozdobę rośliny jak np. u odmian 'Aurea' czy 'Silberlock '.

Jodły koreańskie dobrze radzą sobie na wschodzie kraju, gdzie wegetacja rusza później niż w centralnej i zachodniej Polsce, w wyniku czego rośliny później budzą się z zimowego otępienia.

Wolny wzrost, zwarty pokrój

Wszystkie jodły koreańskie cechuje powolny wzrost wahający się od 3 do 15cm rocznie, dlatego przez pierwszych 10 lat uprawy wszystkie drzewa posiadają małe rozmiary i nie sprawiają problemów.

Jeśli jesteśmy gotowi wymienić naszego iglaka po 15–20 latach, nie musimy się specjalnie przejmować tym, jakie roślina ostatecznie przybiera rozmiary, jednak jodły koreańskie to dość drogie rośliny, dlatego warto dobrać okaz do możliwości przestrzennych naszego zielonego zakątka.

Gdy chcemy mieć pewność, że roślina nie wyrośnie na spore drzewo, zakupmy egzemplarz szczepiony na pniu, który nie osiągnie większej wysokości niż taka, jaką prezentuje w dniu zakupu.

Ważną cechą jodeł koreańskich jest to, że wszystkie tworzą zwarte, zimozielone i gęste bryły o dość geometrycznym pokroju.

Ach te szyszki!

Ozdobą tych roślin, prócz miękkich igieł posiadających kredowo-biały spód, są spore, rosnące pionowo szyszki. Młode szyszki początkowo przybierają zielonkawy kolor, z czasem jednak wybarwiają się na fioletowoniebiesko, ładnie kontrastując z kolorem igieł.

Szyszki pojawiają się wiosną i zazwyczaj jesienią same się rozsypują. Jedną z szybciej wytwarzających te cudeńka odmian, jest 'Luminetta', u której już po 3-4 latach pojawiają się pierwsze owoce.

Aromatyczne drzewka

Jodły koreańskie to silnie żywiczne drzewa, dlatego w ciepłe dni - gdy padają na nie promienie słoneczne - uwalniają zachwycający zapach lasu iglastego w swoim otoczeniu. Dodatkowo uszkodzone gałązki czy roztarte igły równie pięknie pachną.

Nie tylko do japońskiego ogrodu...

Pochodzące z Dalekiej Azji rośliny idealnie nadają się (i są chętnie wykorzystywane) do ogrodów japońskich. Atrakcyjny pokrój, niewielkie rozmiary i ciekawe kolory sprawiają, że dobrze prezentują się w zestawieniach kolorystycznych z drzewami i krzewami (świerkami kłującymi, berberysami czy pęcherznicami), kwitnącymi roślinami (floksami, tulipanami, rozchodnikami, goździkami czy tawułami japońskimi) oraz na wrzosowiskach razem z wrzosami, wrzośćami, azaliami, rododendronami i pierisami.

Niektóre mniejsze odmiany ('Tundra', 'Blauer Eskimo' czy 'Kristallkugel' czy te dostępne w formie szczepionej na pniu doskonale nadają się do sadzenia w większych donicach, na tarasach i balkonach lub na niewielkich skalniakach w towarzystwie sasanek, szarotek, smagliczki skalnej czy goryczek.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: