Cyprysiki Lawsona to lubiane i powszechnie stosowane rośliny, często mylone są z bardzo podobnymi do nich tujami (żywotnikami). Cyprysiki w odróżnieniu jednak od tuj wymagają zacisznych stanowisk, są bowiem mniej mrozoodporne, zwłaszcza odmiana 'Ellwoodii'.
Wygląd
'Ellwoodii' to szeroko kolumnowa odmiana cyprysika, wolno rosnąca: średnie tempo wzrostu wynosi ok. 10cm, w wyniku czego 10-letnie egzemplarze osiągają zaledwie 1-1,5m wysokości z docelowych 3m.
Iglak posiada naturalnie zwarty, kolumnowy pokrój, który zawdzięcza płaskim, rosnącym pod ostrym kątem pędom, obustronnie pokrytym srebrnym nalotem. Przebijająca się spod woskowego nalotu zielona barwa łusek sprawia, że ostatecznie roślina prezentuje się w pięknej seledynowo-srebrzystej barwie, która zimą przechodzi w stalowy kolor.
Starsze egzemplarze nieco rozrastają się na boki, gdyż ich gałęzie rosną bardziej płasko niż u młodzików.
Stanowisko i uprawa
Cyprysik - to wbrew powszechnej opinii - dość wymagającą roślina: preferuje osłonięte od wiatru, dobrze oświetlone stanowiska z wilgotną, przepuszczalną i żyzną glebą.
Odmiana 'Ellwoodii' ma niską mrozoodporność, wymaga zacisznych stanowisk i zabezpieczania na zimę. Mrozoodporna jest jedynie wzdłuż zachodniej granicy kraju i na Pomorzu.
Odczyn pH podłoża może się wahać od obojętnego po lekko kwaśne.
Mimo iż gatunek jest często stosowany w miastach, to nie przepada on za suchym, zanieczyszczonym miejskim powietrzem oraz zasolonym podłożem (przy chodnikach i drogach).
Roślina poradzi sobie na przeciętnej (nie piaszczystej) glebie ogrodowej, nawet w półcieniu, ale wtedy musimy się liczyć z faktem, że egzemplarz będzie wolniej rósł, nie osiągając swoich maksymalnych wymiarów i może też gubić igły.
Cyprysik wybitnie nie lubi przesuszania, co jest szczególnie ważne w czasie bezśnieżnej zimy, gdy może występować zjawisko suszy fizjologicznej.
Zastosowanie
Odmianę można wykorzystywać do tworzenia niskich, zimozielonych nieformowanych i formowanych żywopłotów, ale doskonale sprawdzi się też na rabatach i w barwnych kompozycjach z kolorowymi krzewami i drzewami.
Niewielkie rozmiary sprawiają, że roślinę łatwo będzie wkomponować w większość rabat, a szczególnie ładnie będzie wyglądał w otoczeniu kwitnących hortensji bukietowych, rododendronów a także rosnących u ich stóp niskich wrzosów i wrzośców lub na tle wyższych dereni (np. białego 'Elegantissima', żółtego 'Aurea', pstego 'Cream Cracker' czy niezwykle ozdobnego jesienią i zimą 'Baton Rouge'), zimą prezentujących swoje ozdobne pędy.
Srebrzyste iglaki tworzą niezapomniane kontrastowe połączenia z żółtymi i pomarańczowymi krzewami. W tej roli sprawdzą się berberysy ('Maria', 'Bonanza Gold', 'Orange Rocket' czy zielony w sezonie, lecz jesienią pięknie przebarwiający się 'Green Carpet' i 'Erecta') czy ciekawa odmiana tawliny 'Sem'.