Popularny jałowiec rozesłany 'Nana' jest
Interesująca odmiana godna polecenia zwłaszcza do ogrodów japońskich i minimalistycznych nowoczesnych. Świetnie prezentuje się w pojemnikach.
Wygląd
Jałowiec rozesłany 'Nana' to rozłożysty krzew o płożących pędach, dorasta do 30-40cm wysokości i około 2m szerokości. Średnio tempo wzrostu wynosi około 10cm - jest to więc odmiana dość wolno rosnąca. Po 10 latach osiąga około 20cm wysokości i 1,5 szerokości.
Cechą charakterystyczną odmiany 'Nana' są kłujące gęsto ułożone igły (wyglądem podobne do jałowca łuskowatego) w kolorze zielononiebieskim.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec rozesłany to roślina wybitnie światłolubna. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w klimacie suchym i gorącym. Nie lubi miejsc cienistych o dużej wilgotności powietrza.
Doskonale rośnie prawie na każdej glebie, jedynie ciężkie i mokre podłoże nie jest dla niego odpowiednie. Lepiej będzie się czuł na jałowych, przepuszczalnych i piaszczystych terenach, a nawet skalistych. Tolerancyjny pod względem pH, najlepiej rośnie na stanowiskach o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.
Młode rośliny należy ściółkować korą bądź sadzić w macie, gdyż jest to roślina, która nie lubi konkurencji. Źle rośnie w miejscach zachwaszczonych, dlatego należy systematycznie pielić rabatę. Także bliska obecność trawnika może spowodować słabszy wzrost.
W uprawie jest to roślina o bardzo niewielkich wymaganiach, nie sprawia kłopotów. Odporna na szkodniki i choroby roślin. Jedynie nadmierne podlewanie i nawożenie może osłabić kondycję młodych osobników. Ze względu na płytki system korzeniowy nie polecamy również przesadzać starszych roślin.
Znosi warunki miejskie i zanieczyszczenia powietrza. Zastosowanie znajduje na terenach przemysłowych.
Jałowiec jest w pełni mrozoodporny, toleruje nasze mroźne zimy.
Zastosowanie
Stosujmy jałowca rozesłanego 'Nana' do pojemników i donic na tarasy i balkony. Kompozycje z niskimi płożącymi iglakami wyglądają bardzo malowniczo dzięki wiszącym pędom. Mieszane kompozycje z miniaturowymi iglakami i roślinami kwitnącymi będą niezawodną dekoracją. Jałowiec 'Nana' wyjątkowo pięknie prezentuje się w formie piennej.
Jest to wspaniała roślina na skalniak. Dobrze wygląda na pierwszym planie na rabatach mieszanych, ale również jednorodnych złożonych z samych iglaków. Posadzona przed grupą świerków 'Conica' oraz niższych odmian świerka 'Procumbens' tworzy zwarte niskie powierzchnie. Okrywa puste przestrzenie na rabatach.
Na słonecznych stanowisku z jałowcem 'Nana' kolorową kompozycję stworzą lawenda wąskolistna 'Hidcote', żywotnik wschodni 'Aurea Nana', sosna kosodrzewina i krzewuszka 'Aleksandra'.
Inną propozycją jako towarzystwo dla jałowca będą płomyki szydlaste, ubiorki wieczniezielone, w tyle zaś poduchowate pięciorniki 'Dart's Golddigger', tawuły 'Magic Carpet' oraz kontrastujące bordowe berberysy 'Bagatelle'.