Judaszowiec to drzewo nietuzinkowe pod każdym względem. Wiosną zaobserwować można niezwykle zjawisko: kwiaty wyrastające bezpośrednio z pnia i gałęzi.
Wygląd
Roślina początkowo przybiera formę rozłożystego krzewu o zaokrąglonej luźnej koronie, z wiekiem jednak wytwarza malowniczo powyginany pień, wyrastając na niewielkie 5m drzewko.
Judaszowce posiadają charakterystyczne liście w kształcie serca, rosnące na krótkich, cienkich ogonkach. Odmiana ‘Forest Pansy’ charakteryzuje się ciemną, purpurowoczerwoną barwą, która z czasem przechodzi w czekoladowy odcień. Jesienią liście nierównomiernie wybarwiają się na czerwono, pomarańczowo i żółto, tworząc przyjemną dla oka mozaikę jesiennych barw.
Roślina niezwykle atrakcyjnie prezentuje się wiosną, gdy dosłownie obsypana jest karminoworóżowymi drobnymi kwiatami wyrastającymi bezpośrednio z pnia i gałęzi. Zjawisko to zwane jest kauliflorią i występuje u wszystkich judaszowców. Dodatkowo kwiaty rośliny są jadalne i z powodzeniem można dodawać je do wiosennych sałatek lub dekorować nimi ciasta, gdyż prócz pięknego wyglądu posiadają one przyjemny, słodki smak.
Kwiaty niestety na wczesny okres kwitnienie (przełom kwietnia i maja) mogą padać ofiarą wiosennych przymrozków.
Stanowisko i uprawa
Drzewo to niestety nie jest dostępne dla wszystkich ogrodników, gdyż niepełna mrozoodporność pozwala na sadzenie go tylko na zachód od Wisły (strefa 6B i wyżej).
Roślina preferuje osłonięte od mroźnych zimowych wiatrów, ciepłe partie ogrodu w słońcu lub półcieniu.
Gatunek ma również dość wysokie wymagania glebowe, lubi żyzne świeże przepuszczalne gleby dość wilgotne. Jest tolerancyjny odnośnie pH: od lekko kwaśnego po zasadowe. Może rosnąć na glebach wapiennych. Pomimo, że roślina lubi wilgoć doskonale, radzi sobie z letnimi upałami i okresowymi suszami. Źle rośnie na ciężkich, gliniastych glebach z tendencją do stagnacji wody.
Judaszowce posiadają dość kruche gałęzie, które zima potrafią łamać się pod naporem śniegu, dlatego warto dbać o nie również zimą i otrząsać je z mokrego, ciężkiego śniegu. Zima bywa również ciężka dla młodych egzemplarzy, które warto osłaniać je w pierwszych latach uprawy – starsze rośliny dają sobie radę bez naszej pomocy.
Zastosowanie
Drzewo zdecydowanie nadaje się na soliter, gdyż pięknie wygląda o każdej porze roku. Roślinę z powodzeniem można stosować w ogrodach przydomowych oraz zadbanych parkach i ogrodach publicznych.
Jeśli chcemy stworzyć kompozycję z udziałem tej rośliny, jej nasadę możemy obsadzić roślinami, które będą dobrze czuły się w cieniu i półcieniu. Wybierać możemy spośród takich roślin jak parzydło leśne, ulubiona odmiana funki (np. o dużych szarych liściach funkia 'Big Daddy') czy berberys Thunberga 'Aurea'.
Judaszowiec sprawdzi się również w zestawie z wyższymi roślinami takimi jak cis pośredni 'Wojtek', klon jawor 'Brilliantissimum', kalina angielska czy wiąz holenderski 'Wredei'.
Ciekawostki
Nazwa rośliny może kojarzyć się (i słusznie) z Judaszem Iskariotą, który po zdradzie Chrystusa ponoć powiesił się właśnie na drzewie tego gatunku.