Odmiana 'Atropurpurea' to połączenie klasyki i tradycji w nowej wersji kolorystycznej, nadającej jej nowoczesnego charakteru.
WYGLĄD
Dąb szypułkowy 'Atropurpurea' jest idealnym okazem dla osób, które lubią te szlachetne drzewa i chciałyby posiadać je w swoim ogrodzie, ale nie mają wystarczającej ilości miejsca. Odmiana ta dorasta bowiem do 8-10 m.
Prócz niewielkich rozmiarów i dekoracyjnej luźnej, ażurowej niczym u bonsai korony, odmiana posiada purpurowe liście, które wiosną mają intensywny kolor, a z upływem lata zielenieją.
Drzewo, jak na prawdziwego dęba przystało, wytwarza charakterystyczne dla siebie owoce, czyli żołędzie, które rosną na długich szypułkach i zwabiają jesienią "gości" do naszego ogrodu.
Żołędzie są przysmakiem koszatki, żołędnicy czy sójki. Oczywiście największym amatorem żołędzi jest dzik, ale jedno drzewo nie zwabi intruza do naszego ogrodu.
STANOWISKO I UPRAWA
Roślina preferuje gleby żyzne i próchnicze o stale, lecz umiarkowanie wilgotnym podłożu.
Posadzone na glebie ubogiej i suchej rośnie, ale zdecydowanie wolniej i osiąga mniejsze rozmiary.
Jest to roślina światłożądna, najlepiej rośnie i wybarwia się na pełnym słońcu.
Roślina nie ma specjalnych wymagań co do pH podłoża i jest całkowicie mrozoodporna w naszych warunkach klimatycznych.
ZASTOSOWANIE
Dąb ten ze względu na swój oryginalny pokrój dobrze wkomponuje się w ogrody o orientalnym wyglądzie.
Natomiast tradycyjny kształt liści sprawia, że kojarząc nam się z czymś swojskim, doskonale odnajdzie się w ogrodach zaaranżowanych w stylu wiejskim.
Gdy będziemy tworzy kompozycję o azjatyckim charakterze, dobrym towarzystwem dla dębu będą klony japońskie, wiśnie piłkowane czy azalie japońskie, po wcześniejszym zakwaszeniu im podłoża.
Jeśli zdecydujemy się na wiejski charakter ogrodu, posadźmy naparstnicę, hortensję (zakwaszamy jej podłoże) czy kalinę koralową w odmianie 'Roseum'.