Jest to dobra roślina do tworzenia formowanego żywopłotu. Posiada dobrą - jak na cisy pospolite - mrozoodporność.
Wygląd
Jest to gesty krzew zimozielony, który tworzy szeroką kolumnę. Jak na cisa - posiada dość szybko wzrost, około 15cm na rok. Po 10 latach osiąga około 2m wysokości i 1m szerokości.
Kształt krzewu zakłócić może zalegający, ciężki i mokry śnieg – wyginający gałęzie. By temu zaradzić, należy niezbyt ciasno owinąć jesienią roślinę zieloną stalową siatką, np. taką jaką stosuje się na krety. Roślina w ciągu 1 – 2 lat całkowicie zarośnie siatkę, która zabezpieczy ją przed wyłamywaniem gałęzi.
Miękkie igły cisa pospolitego 'Overeynderi' charakteryzują się ciemnozielonym, wręcz czarnozielonym zabarwieniem. Jest to odmiana męska - nie zawiązuje więc dekoracyjnych, ale trujących owoców.
Stanowisko i uprawa
Cisy dobrze adaptują się do warunków panujących w większości ogrodów i bez trudu znoszą zanieczyszczone miejskie powietrze.
Najlepiej rosną na glebie bogatej w wapń (zasadowej), żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale wilgotnej. Drzewa te jak większość roślin nie lubią skrajności, choć gorzej radzą sobie ze stagnującą wodą niż z okresowym przesuszaniem podłoża.
Odpowiada im wysoka wilgotność powietrza - warto je sadzić w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych.
Preferują półcień, ale znoszą także całkowite zacienienie. Przy odrobinie pomocy - czyli obfitszym podlewaniu - mogą rosnąć również na słonecznym stanowisku.
Rośliny posadzone w pełnym słońcu i jałowej glebie wymagają częstego zraszania w porannych lub wieczornych godzinach, a w pierwszych latach uprawy osłaniania zimą przed mrozem. Rośliny posadzone w trudnych warunkach będą podatne na atak chorób i szkodników.
W uprawie kluczowe jest kilka pierwszych lat (5-7), gdyż młode rośliny gorzej radzą sobie z niskimi temperaturami, suszami czy chorobami. Dlatego warto nowym roślinom na starcie zapewnić żyzną ziemię kompostową (patrz sadzenie) oraz regularnie podlewać, gdy nie pada przez dłuższy okres czasu. W późniejszych latach są to niewymagające i wdzięczne rośliny, o które nie trzeba się troszczyć.
Cisy - jako jedyne wśród roślin iglastych - można intensywnie ciąć, a nawet odmładzać, gdy zostaną uszkodzone przez mróz lub naszego psa.
Cisy pospolite są dość mrozoodporne, powinno się je jednak sadzić na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Mogą sobie nie poradzić w najzimniejszych regionach kraju. Alternatywą na zimne stanowiska może być cis pośredni 'Viridis' lub 'Hilii'.
O cisach - i wszystkich zimozielonych roślinach - szczególnie należy pamiętać zimą, gdyż narażone są one na zjawisko suszy fizjologicznej. Jeśli chcemy, by nasze drzewko lepiej przetrwało ten okres, w słoneczne, mroźne dni okrywajmy je agrowłókniną, a w dłuższych okresach odwilży przy bezśnieżnej pogodzie pamiętajmy o podlewaniu.
Zastosowanie
Cis 'Overeynderi' jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu - może być sadzony jako soliter, gęsty żywopłoty lub stosowany do tworzenia tzw. "wykrzykników" ogrodowych. Jest to też dobry materiał na rzeźbę ogrodową.
Ciemnozielony kolor igieł ładnie będzie się komponował z kolorowymi krzewami na rabacie, może stanowić także całoroczne tło dla innych roślin. W kompozycji - ostrą wyprostowaną sylwetkę cisa - można złagodzić miękką trawą ozdobną np. miskantem chińskim 'Adagio'. By urozmaicić kolorystykę rabaty, dodajmy silnie kontrastującego srebrno-zielonego świerka Brewera lub świerka kłującego 'Glauca Globosa' oraz pięknie wybarwiającego się jesienią - berberysa Thunberga 'Green Carpet'.
Atrakcyjnym uzupełnieniem rabat złożonych w większości z roślin iglasty są tulipany - posadzone w przestrzeniach między krzewami.
Do tulipanów można dosadzić bergenie, serduszkę, tojeść kropkowaną, czosnki ozdobne i zimowity jesienne. Są to kolorowe rośliny, które nie przytłoczą rabaty z drzew i krzewów ozdobnych a jedynie ją urozmaicą, jednocześnie nie wymagają intensywnej pielęgnacji właściciela ogrodu.