Jodły koreańskie to - obok jodeł kalifornijskich - najlepsze jodły do uprawy w naszym klimacie. 'Silberperle' to uroczy zimozielony karzełek, który zmieści się w każdym ogrodzie.
Wygląd
'Silberperle' to karłowa, bardzo wolno rosnąca (ok. 3cm na rok) odmiana jodły koreańskiej, o drobnych, krótkich (12mm) i miękkich igłach, tworząca zwarte zielone kule.
Cechą charakterystyczną odmiany, od której pochodzi nazwa, są grube białe pąki, które na końcach pędów tworzą 'srebrne perły'.
10-letnie egzemplarze osiągają do 30cm wysokości i szerokości, wytwarzając liczne i drobne gałązki, szczelnie pokryte zielonymi, spiralnie ułożonymi igłami o ukrytych, kredowo-białych spodach. Roztarte igły posiadają przyjemny żywiczny zapach.
Rośliny przez swój pokrój i wielkość przypominają raczej gęste krzewy niż małe drzewa, które często można spotkać pod postacią szczepionej na pniu.
Stanowisko i uprawa
Roślina najchętniej rośnie na wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych glebach w słońcu lub lekkim półcieniu (gdzie łatwiej o wilgoć). Jodła koreańska do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania potrzebuje kwaśnych lub lekko kwaśnych stanowisk o pH pomiędzy 4-6,5. Toleruje odczyn obojętny i lekko zasadowy.
Iglak nie przepada za piaszczystymi, gliniastymi i podmokłymi glebami, przeciągami i skokami temperatur.
Jodła co prawda odporna jest na mróz i może być sadzona na terenie całego kraju, ale młode przyrosty mogą nadmarzać. By tego uniknąć, sadźmy ją na północnej wystawie lub na terenie północno-wschodniej Polski, gdzie wegetacja rusza później, dzięki temu rośliny nie wypuszczają przedwcześnie młodych - wrażliwych na mróz - przyrostów.
Roślina wykazuje nieznaczną tolerancję na zanieczyszczone miejskie powietrze, ale może chorować i schnąć pod jego wpływem. Dobrze znosi formowanie.
Zastosowanie
Jodły koreańskie możemy sadzić i w słońcu, i w półcieniu. Dzięki niewielkim rozmiarom odmiany 'Siberperle' możemy z powodzeniem wykorzystać ją do dużych balkonowych donic, gdzie rosła będzie 'solo' lub jako forma szczepiona na pniu podsadzona begoniami, pelargoniami lub niecierpkami czy kolorowymi wrzosami i wrzośćami.
Jeśli zdecydujemy się posadzić roślinę w ogrodzie, ciekawie będzie się prezentowała z niskimi, płożącymi się roślinami np. jałowcem łuskowym 'Floreant' czy jałowcem płożącym 'Glacier' oraz kwitnącymi - również niskimi - roślinami jak macierzanka piaskowa, floks szydlasty czy któryś z bodziszków: korzeniasty, wspaniały, czerwony.