Ciemierniki to zupełnie wyjątkowe byliny - kwitną w czasie, gdy reszta ogrody pogrążona jest w głębokim śnie. W zależności od pogody białe kwiaty podziwiać możemy w listopadzie i grudniu lub na przedwiośniu (w lutym i marcu).
Wygląd
Ciemiernik biały dorasta do 30cm wysokości. Jego liście nie są pozbawione walorów dekoracyjnych - ciemnozielone, skórzaste i zimotrwałe tworzą zgrabną kępę. Rosną na długich ogonkach, dzielą się na 7-9 listków ułożonych promieniście.
Duże 12cm kwiaty osadzone są na pędach pojedynczo lub po 2-3, początkowo w kolorze białym, z czasem różowieją, by pod koniec stać się zielonkawe. Pojawiają się na przedwiośniu i długo pozostają na roślinie - zdarza się, że nawet do maja. Jednak trzeba zaznaczyć, że pora kwitnienia mocno uzależniona jest od temperatury, jeżeli jesień jest łagodna, roślina szybciej zakwita, czasem już w październiku czy listopadzie, nierzadko przy łagodnej zimie kwiatami możemy cieszyć się w okresie Bożego Narodzenia - z tego powodu roślina ta nazywana jest różą Bożego Narodzenia.
Stanowisko i uprawa
Ciemiernik biały preferuje żyzne, próchniczne lub próchniczo-gliniaste gleby przepuszczalne o umiarkowanej wilgotności. Gleba musi być stale wilgotna, ale nie mokra, roślina nie znosi również suszy. Najlepsze jest podłoże wapienne - niezakwaszone, głęboko uprawione.
Dobre stanowisko dla ciemiernika to lekko zacienione, osłonięte zakątki ogrodów. Dobrze czuje się pod koronami wysokich drzew.
Ciemiernik ten ma dość dobrą mrozoodporność, w naszym klimacie roślina nie przemarza. Jednak mroźne wiatry mogą uszkadzać liście, z tego powodu warto je zabezpieczyć, szczególnie w bezśnieżne zimy.
Ta długowieczna bylina nie lubi przesadzania. Możemy ją rozmnażać przez podział, ale uważajmy, aby zbytnio nie uszkodzić korzeni. Rośliny dzielimy w końcowej fazie kwitnienia. Również z nasion możemy uzyskać nową roślinę. Ciemierniki łatwo się krzyżują i możemy pozyskać nowe, zupełnie inne potomstwo.
Zastosowanie
Ciemiernik biały to wspaniała roślina do cienistych zakątków. Pięknie prezentuje się pod wysokimi drzewami i krzewami. Również na rabatach bylinowych jest atrakcyjną ciekawostką. Może stanowić doskonałą okrywę w ciemnych miejscach ogrodów. Najładniej wygląda posadzony w dużych grupach, wzdłuż ścieżek i ciągów pieszych.
Barwnie prezentuje się pod krzewami np. oczarami i kalinami. Doskonałym sąsiedztwem dla ciemierników mogą być bluszcze pospolite. Są doskonałym uzupełnieniem dla ciętych w kulę bukszpanów lub cisów. Atrakcyjnie wyglądają z funkiami 'Minuteman' czy 'Patriot', również bergeniami sercowatymi oraz brunerami wielkolistnymi.
Ciemierniki to doskonałe towarzystwo dla roślin cebulowych - żonkili czy tulipanów.
Uwaga!
Wszystkie części rośliny są silnie trujące.