Jodły koreańskie to - obok jodeł kalifornijskich - najlepsze jodły do uprawy w naszym klimacie. Odmiana 'Aurea' to wolno rosnący iglak o żółtych wiosennych przyrostach i dekoracyjnych szyszkach.
Wygląd
Jodła koreańska 'Oberon' to karłowa odmiana bez przewodnika - rośnie w formie nieregularnie, dość płasko, ale zwartej, dość płasko, z czasem dopiero przybiera kształt szerokostożkowy.
Iglak rośnie powoli i po 10 latach osiąga ok. 80cm wysokości i 50cm średnicy
'Oberon' posiada jasnozielone płaskie igły, które promieniście utulają krótkie pędy. Cechą charakterystyczną tej odmiany są białe zimowe pąki.
Stanowisko i uprawa
Roślina najchętniej rośnie na wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych glebach w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu. Jodła koreańska do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania potrzebuje kwaśnych lub lekko kwaśnych stanowisk o pH pomiędzy 4-6,5. Toleruje odczyn obojętny i lekko zasadowy.
Iglak nie przepada za piaszczystymi, gliniastymi i podmokłymi glebami, przeciągami i skokami temperatur.
Jodła co prawda odporna jest na mróz i może być sadzona na terenie całego kraju, ale młode przyrosty mogą nadmarzać. By tego uniknąć, sadźmy ją na północnej wystawie lub na terenie północno-wschodniej Polski, gdzie wegetacja rusza później, dzięki temu rośliny nie wypuszczają przedwcześnie młodych - wrażliwych na mróz - przyrostów.
Roślina wykazuje nieznaczną tolerancję na zanieczyszczone miejskie powietrze, ale może chorować i schnąć pod jego wpływem. Dobrze znosi formowanie.
Zastosowanie
Jodły koreańskie jako rośliny kwasolubne stanowią cenne urozmaicenie wrzosowisk. Małe rozmiary dodatkowo sprawiają, że roślina doskonale sprawdzi się posadzona w donicy na tarasie lub balkonie czy na mniejszym skalniaku.
Roślinę wykorzystać można również przy tworzeniu nowoczesnej rabaty i dodać pięciorniki, azalie japońskie, niższe trawy ozdobne - np. kostrzewa niedźwiedzia lub sina oraz liliowce i bergenię sercowatą.
Roślina idealnie nada się do orientalnych ogrodów, gdzie posadzona w ażurowym półcieniu miłorzębu japońskiego, będzie rosła w towarzystwie rodgersji kasztanowcolistnej, kokoryczek i funkii. W miejscach o silniejszym nasłonecznieniu japoński charakter ogrodu pomogą utrzymać nam formowane na ogrodowe bonsai jałowce, klony palmowe, sosny górskie i kwitnące wiśnie ozdobne tj. 'Kiku-shidare-zakura', 'Amanodawa' czy polecana do cieplejszych regionów 'Fugenzo'.