Kalmia to roślina wymagająca większej uwagi, nie lubi mroźnych i wysuszających wiatrów, jeśli zapewnimy jej jej osłonięte i zaciszne stanowisko, to odwdzięczy nam się przepięknymi licznymi kwiatami.
Wygląd
Odmiana 'Muras' to zimozielony krzew, dorastający po 10 latach do ok. 80cm wysokości i 1m szerokości.
Liście lancetowate, nieco jaśniejsze niż u innych odmian, osadzone na krótkich ogonkach. Z wierzchu błyszczące, od spodu matowe.
Zaletą kalmii jest ich termin kwitnienia - tuż po rododendronach kalmie przedłużają atrakcyjność wrzosowisk. Kwiatostany licznie pojawiają się w czerwcu na szczycie rośliny. Gęste i bujne baldachogrona złożone są z licznych kwiatów w kolorze bieli z ciemno bordowymi pylnikami.
Stanowisko i uprawa
Kalmia szerokolistna jest dość wymagającą rośliną, aby pięknie kwitła i zdrowo rosła, należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko.
Dość dobrze rośnie w słońcu, jednak najlepsze jest stanowisko półcieniste lub cieniste. Mocne słońce może poparzyć zimozielone liście, taka roślina mocno straci wtedy na wyglądzie. Najlepiej sadzić je pod drzewami lub w cieniu wyższych krzewów.
Wymaga żyznych, próchnicznych gleb o odczynie kwaśnym. Podłoże musi mieć odpowiednią wilgotność - kalmia nie znosi suszy. Najlepiej rośliny ściółkować korą lub zrębkami ze względu na płytki system korzeniowy. Należy też unikać zraszania krzewów, gdyż prowadzić to może do większej aktywności chorób grzybowych. Podlewamy rośliny rzadko, ale obficie, także przed zimą należy zapewnić roślinie dostateczną ilość wody (by uniknąć suszy fizjologicznej).
Kalmie 'Muras' są wrażliwe na mroźne wiatry, najlepiej znaleźć im osłonięte i zaciszne miejsce w ogrodzie. Szczególnie w bezśnieżne zimy mogą przemarzać. Chociaż odmiana 'Muras' jest dość odporna na mrozy, to jednak zalecamy lekkie okrycie roślin, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach kraju.
Zastosowanie
Kalmia szerokolistna 'Muras' jest odmianą niezwykle urokliwą w okresie kwitnienia, zachwyca licznymi i okazałymi kwiatostanami. Jest doskonałym uzupełnieniem rabat wrzosowatych, dobrze prezentuje się wśród różaneczników i azalii.
Idealnym towarzystwem dla kalmii są funkie ('Blue Cadet', 'Halcyon'), paprocie oraz pierisy i kiścienie. Ładnie prezentuje się również w sąsiedztwie klonów palmowych 'Garnet' oraz płożących się po podłożu bluszczy pospolitych.
Kalmia nadaje się do półcienistych założeń naturalistycznych oraz dzikich ogrodów leśnych. Wspaniale prezentuje się pod koronami drzew takich jak sosny. Ładnie wygląda wśród roślin iglastych oraz na cienistych rabatach mieszanych.
Uwaga!
Kalmia jest rośliną trującą. Wszystkie części rośliny są toksyczne, nawet pyłek - dlatego nie należy jej sadzić w pobliżu pasiek.