Jałowiec 'Kaizuka' to prawdziwy oryginał, jego "dziki" "nieuczesany" pokrój znakomicie sprawdza się w stylu japońskim lub naturalistycznym.
Wygląd
Jałowiec chiński 'Kaizuka' to zimozielony odporny krzew iglasty o szeroko rozłożystym pokroju i zmiennej formie. Czasem rośnie w charakterze małego drzewka, a jego konary szeroko rozpościerają się w każda stronę.
Tempo wzrostu jest raczej wolne - około 15cm na rok. Po 10 latach osiąga ok. 1,5-2m wysokości z docelowych 5m.
Ma wałeczkowate pędy z łuskowatym miękkim ulistnieniem w kolorze zielonym.
Owocują tylko starsze osobniki, tworząc szyszkojagody.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec chiński lubi gleby lekkie, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym i kwaśnym, umiarkowanie wilgotne, dobrze znosi suszę jak również gleby ubogie i piaszczyste. Nie przepada za ciężkim i gliniastym podłożem, ani bardzo wilgotnym.
Jest to roślina bardzo tolerancyjna, odporna na choroby i szkodniki a także niekorzystne warunki klimatyczne.
Dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale zdarza się że przy silnym nasłonecznieniu młode pędy zostają przypalone. W półcieniu także sobie poradzi.
Niestety nie jest w pełni odporny na mróz - należy go sadzić na bardzo osłoniętych i ciepłych stanowiskach, raczej po zachodniej stronie Wisły.
Zastosowanie
Odmiana ta znajduje szerokie zastosowanie, szczególnie polecana jest do ogrodów japońskich i naturalistycznych. Jej egzotyczny wygląd nada orientalnego charakteru każdego założeniu ogrodowemu.
Dobrze prezentuje się z innymi iglakami oraz roślinami kwasolubnymi takimi jak różaneczniki, azalie czy pierisy. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy więcej miejsca posadźmy w sąsiedztwie magnolie, która pięknie ozdobi ogród wiosną.