Rdestówka Auberta jest bardzo silnie rosnącym pnączem, którego roczne przyrosty potrafią przekroczyć nawet 2 metry.
Wygląd
Ze względu na intensywny przyrost rośliny przed posadzeniem jej w ogrodzie warto się zastanowić, czy mamy wystarczająco dużo miejsca, by ją pomieścić.
Roślina dorasta na wysokość 15 metrów, czyli mniej więcej na wysokość 5 piętra przeciętnego budynku mieszkalnego.
Mogłoby się wydawać, że skoro pnie się tak wysoko, robi to kosztem przyrostu na szerokość lub ma mniej liści i kwiatów niż zwykłe pnącze. Otóż nic bardziej mylnego! Przyrost zielonej masy jest tak duży, że słabsze podpory czy rynny budynków potrafią nie wytrzymać takiego ciężaru i ulegają zniszczeniu.
Rdestówka posiada drobne kwiaty zebrane w luźne wiechy, które potrafią mieć nawet 50 cm długości i pojawiają się bardzo licznie na roślinie.
Liście są średniej wielkości ok. 5-7 cm o jasnozielonym kolorze i charakterystycznym, łopatkowatym kształcie.
Co więcej, kwiaty i liście utrzymują się długo, co sprawia, że jesienią nie mamy efektu „gołej” pergoli czy ściany.
Stanowisko i uprawa
Rozmiar ekspansywnej rdestówki można kontrolować zdecydowanym cięciem, ponieważ bardzo dobrze je znosi.
Gdy mamy wystarczająco dużo miejsca dla rdestówki lub jesteśmy zdeterminowani silnie ograniczać jej rozrost, okaże się, że jest to roślina mało wymagająca, rosnąca nawet na jałowym podłożu, które nie ogranicza jej kwitnięcia.
Pnącze na słonecznych stanowiskach kwitnie bardzo obficie, aż do pierwszych przymrozków, tworząc widoczną z daleka dużą biało-różową plamę, na zielonym tle liści.
Sadząc roślinę w półcieniu musimy liczyć się z tym, że wytworzy ona więcej liści niż kwiatów oraz, że będzie wolniej rosła i może nie osiągnąć tak imponujących rozmiarów.
Roślina doskonale nadaje się na silnie zurbanizowany tereny miejskie, gdyż jest to pnącze wybitnie odporne na zanieczyszczenia powietrza, czego dowodem jest częsty jego widok na ekranach dźwiękochłonnych biegnących wzdłuż ruchliwych dróg.
Jest to też roślina, która dobrze zniesie okresowe niedobory wody i niewielkie zasolenie gleby, które pojawia się przy drogach i podjazdach w wyniku zimowego odśnieżania za pomocą soli drogowej.
Zastosowanie
Pnącze wzbija się do góry, poprzez owijanie się dookoła wszystkiego, co napotka na swojej drodze. Jest to powód, dla którego doskonale będzie rosło na zwykłych kratkach, palikach o niezbyt dużej średnicy oraz nowocześnie wyglądających stalowych linkach rozpiętych w równych rzędach przy budynku lub swobodnie, gdzieś w ogrodzie tworząc wolno stojącą zieloną ścianę.
Rdestówka Auberta jako tak duże i ekspansywne pnącze najlepiej prezentuje się samotnie, majestatycznie rozrośnięta na dobrze naświetlonej ścianie budynku lub muru, na których rozepniemy dla niej kraty.
Jeśli będziemy chcieli posadzić inną roślinę ozdobną u podnóży naszego pnącza, musimy z sekatorem w ręce dopilnować, by nie zrobił sobie z niej dodatkowej podpory.