Żywotniki są odpornymi i niezawodnymi roślinami, które sprawdzą się w każdym ogrodzie. 'Globosa Compacta' to piękna karłowa odmiana o kulistym pokroju w kolorze ciemnej zieleni.
Wygląd
Odmiana 'Globosa Compacta' charakteryzuje się powolnym wzrostem i pięknym regularnym pokrojem. W wieku 10 lat osiąga ok. 50cm wysokości. Pędy są krótkie, wachlarzykowato ułożone sztywno osadzone na roślinie. Żywotnik posiada ciemnozielony kolor, który lekko brunatnieje na jesieni.
Stanowisko i uprawa
Żywotniki mają przeciętne wymagania glebowe, do zdrowego rozwoju niezbędna jest dość duża wilgotność podłoża. Na suchych glebach rosną słabo, korona krzewów jest luźniejsza i rośliny chorują. Lubią podłoże przepuszczalne, żyzne, wapienne oraz piaszczysto-gliniaste. Również wilgotność powietrza ma tutaj niemały wpływ - im większa, tym lepiej dla żywotników.
Odpowiada im stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Dość dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, udają się więc w dużych parkach i zieleni miejskiej.
Żywotniki są odporne na mrozy. Jednak źle znoszą wysuszające mroźne wiatry i otwarte przestrzenie. Młode rośliny rzadko przemarzają. Dobrze jest otrzepywać rośliny ze śniegu, by nie wyłamywał nieestetycznych dziur w zwartej bryle pędów. Wytwarzają płytki system korzeniowy, dlatego nie najlepiej znoszą suszę - warto je podlewać.
Dobrze znoszą przycinanie i formowanie. Krzewy te nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji, szybko rosną i rzadko bywają atakowane przez szkodniki. Dla dobrego i zdrowego rozwoju należy ściółkować rośliny, wzbogaci to glebę w próchnicę i utrzyma odpowiedni poziom wilgoci.
Zastosowanie
Żywotnik zachodni 'Globosa Compacta' to piękna kulista odmiana, idealna do kompozycji pokrojowych. Nadaje się na obwódki przy chodnikach i ciągach pieszych. Jest rośliną wspaniałą na frontowe części rabat i reprezentacyjne niskie szpalery.
Odmiana ta idealnie komponuje się na iglastych założeniach strukturalnych, połączona ze stożkowymi i kolumnowymi roślinami wspaniale porządkuje przestrzeń. Żywotnik przyciąga uwagę swą formą, właściwie wyeksponowany na trawniku, przy murkach lub ścieżkach nadaje założeniom niepowtarzalnego charakter.
Barwnie wygląda połączony z funkiami np. odmianą 'Patriot' z białym brzegiem liści lub 'Aureomarginata' z żółtym brzegiem. Jest dobrym towarzystwem dla ozdobnych traw np. kostrzewy sinej, turzycy 'Frosted Curls' o srebrzystym połysku lub delikatnej ostnicy. W połączeniu z rozplenicą japońską ('Hameln', 'Herbstzauber') tworzy niepowtarzalne proste rabaty.
Warto wykorzystać odmianę do stworzenia pokrojowych barwnych kompozycji z krzewami liściastymi. Doskonale w tej roli wypadną ciemne berberysy Thunberga 'Bagatelle' rozjaśnione o towarzystwo strzyżonej w kule trzmieliny 'Emerald Gaiety' (można dodać kilka sztuk form szczepionych na pniu).
Odmianę warto łączyć z iglakami szczególnie o pokroju stożkowym np. jałowcem chińskim 'Stricta', świerkiem białym 'Conica' lub 'Laurin'. W taką prostą kompozycję wplećmy tulipany, narcyzy, niskie krokusy a wiosną zachwyci nas urodą.
'Globosa Compacta' nadaje się również do nasadzeń pojemnikowych na tarasy i balkony bądź przed głównym wejściem. Jest dobrą - niepracochłonną - alternatywą na strzyżone w bukszpanowe kule w donicach.