Ogród miejski to ogród wokół miejskiego domu, który powinien być ściśle powiązany ze stylem życia jego mieszkańców. Powinien stanowić przedłużenie domu.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Ogrody miejskie - przedłużenie wnętrz

Ogród miejski powinien przede wszystkim być dostosowany do stylu życia jego użytkowników, a więc także do charakteru, w jakim urządzone jest wnętrze domu. Ogród taki powinien więc spełniać podstawowy warunek - styl architektoniczny naszego domu bądź mieszkania musi harmonizować z jego zielonym otoczeniem. Jeżeli architektura charakteryzuje się mocnym stylem, wyraz otoczenia musi być silny. Natomiast przy łagodnych stylach musimy, zastosować kompozycje delikatniejsze, lżejsze, które nie przytłoczą użytkownika. Nowocześnie urządzony dom będzie domagał się minimalistycznego ogrodu, natomiast tradycyjne wnętrze wymagać będzie raczej klasycznego ogrodu formalnego. By spełnić ten warunek, dla małej architektury, nawierzchni czy mebli ogrodowych itp... stosuje się podobną kolorystykę i materiały do tych, które użyte zostały w domu. Łączącym elementem z ogrodem może być taras, który delikatnie wprowadza w krainę zieleni.

Mały ogród

Miejski ogród najczęściej posiada niewielkie rozmiary, jego projekt więc musi być dobrze przemyślany a samo założenie wielofunkcyjne, praktyczne. Materiał roślinny musi być starannie dobrany, wybierajmy rośliny długo kwitnące lub ozdobne przez cały sezon np. zimozielone (bukszpany, rododendrony). Pamiętajmy, że zimą nasz ogród również musi być atrakcyjny. Nie warto szaleć z ilością gatunków, powinno ich być mało za to o wyrazistych formach i kolorach.

Barwa i optyczne triki

Przemożne znaczenie w aranżacji przestrzeni mają kolory, odcienie i ich energia. Zakładając ogród na niewielkiej powierzchni, pamiętać musimy, że nadmiar barw może stworzyć chaos i nieporządek. Kluczowe jest światło, jeżeli nie mamy go zbyt wiele, możemy rozświetlić nasz ogród bielą czy żółcią. Barwy intensywne przykuwają uwagę, na małych powierzchniach są idealnym wyborem - nadają świeżości i tchną życiem. Musimy jednak wiedzieć, że mocne kolory z ciepłej palety barw (bordo, żółty, czerwony, pomarańczowy) skracają przestrzeń. Odwrotnie działają te zimne - oddalają i pogłębiają perspektywę. Ciepłe barwy są stworzone do słońca, natomiast chłodne - fiolety, niebieski, róże i biel - najpiękniej prezentują się w cieniu.

Linie i perspektywa w ogrodzie

Wybierajmy kształty regularne a linie w ogrodzie starajmy się ułożyć tak, aby poszerzyć optycznie przestrzeń, np. przez odpowiednie ułożenie nawierzchni. Jeżeli mamy wąską i długą działkę, zastosujmy ciemniejsze poprzeczne pasy na nawierzchni. I odwrotnie - w przypadku szerokiego a krótkiego ogródka wizualnie wydłużymy go liniami podłużnymi. Linie rysujemy nie tylko poprzez nawierzchnie, taką rolę pełnią też obwódki i żywopłoty np. z roślin zimozielonych, ułożone w szeregu donice czy stopniowe zwężenia ścieżek.

Przy doborze gatunków warto wiedzieć też, że duże i błyszczące liście (np. funkii, rodgersji) sprawiają wrażenie, że znajdują się blisko nas, skracają przestrzeń - zastosujmy je więc z przodu założeń. Jeżeli natomiast naszym celem jest skrócenie zbyt długiej wąskiej działki - rośliny te umieśćmy na końcu ogrodu. Wąskie, małe i matowe liście oddalają perspektywę, sadźmy je więc z tyłu rabat lub po bokach wąskiej działki, jeśli chcemy dodać jej "szerokości".

Maksimum przestrzeni

Doskonale na małych przestrzeń sprawdzają się wszelkie formy pionowe. Aby uzyskać "więcej miejsca", możemy zastosować kilka trików. Dobrym rozwiązaniem są wizualne ekrany, np. lustra czy szyby przywieszone na elewacji lub ogrodzeniu. Wykorzystajmy maksymalnie przestrzeń na murach - możemy zamontować nowoczesną fontannę, wpleść siedzisko a z elewacji zrobić "żywe ściany" (ogrody wertykalne). Można stosować rozmaite pnącza - na ozdobnych stojakach lub na ścianach budynków. Ciekawym pomysłem może być łączenie siedzisk z donicami. Meble pomalujmy na ciekawe kolory, będę wtedy tak samo jak kwiaty uzupełniały obraz ogrodu o żywe barwy.

Dobór roślin i układ

Sprawdzonym zabiegiem jest również piętrowy układ roślin, od najwyższych przy granicy działki do mniejszych bliżej środka. Ten sam układ stosujmy na rabatach: wyższe rośliny sadźmy z tyłu, niskie z przodu. Stosujmy odmiany o wyrazistych kształtach, tzw. rośliny strukturalne, które zawsze będą widoczne w ogrodzie np. ciekawe drzewa czy krzewy oraz byliny takie jak juki, funkie, czosnki czy pustynniki. Oryginalne, wyróżniające się pokrojem rośliny sadźmy w wyeksponowanych miejscach.

Akcenty pokrojowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, by mały ogród był piękny i niepowtarzalny. Ograniczenie liczby gatunków ma na celu wyeksponowanie wyrazistych form, które chcemy wprowadzić do ogrodu. Na akcenty warto wybrać kilka drzewa o ciekawym pokroju (np. klony palmowe czy derenie pagodowy) lub interesujące formy iglaków, tak, aby roślinność zmuszała do zatrzymania się, podziwiania i zachwytu. Unikajmy roślin ekspansywnych oraz wysokich rozłożystych drzew, które po latach stworzą gąszcz cienia i mroku. Nie bójmy się natomiast stosować drzew o powolnym wzroście i ciekawych wąskich sylwetkach w przykuwających uwagę kolorach. Drzewa takie sprawiają, że ogród nie są płaski, lecz wielowymiarowy. Wśród kolumnowych odmian pięknie prezentują się żółty wiąz holenderski 'Wredei', purpurowy buk 'Rohan Obelisk', czerwony klon 'Crimson Sentry' czy zielony grab pospolity 'Fastigiata'. Godne polecenia formy płaczące to buk pospolity 'Purple Fountain' czy zaszczepiony na pniu 'Purpurea Pendula', brzoza 'Youngii', wiśnia różowa 'Pendula' a wśród iglaków: cyprysik nutkajski 'Jubilee', świerk pospolity 'Frohburg' czy jałowiec pospolity 'Horstmann'.

Wyśmiecie sprawdzą się też drzewa, które tworzą kule na pniu, takie jak katalpa 'Nana' czy wiśnia osobliwa 'Umbraculifera'. Ogromny wybór kolorów mamy klonów wśród szczepionych na pniu (np. 'Royal Red', 'Esk Sunset', 'Drummondi', 'Brillantusimum' czy 'Golden Globe').