Ligustr pospolity jest bardzo popularną rośliną liściastą stosowaną w Polsce do tworzenia żywopłotów.

WYGLĄD

Ligustr jest naturalnie dość gęstym krzewem, pokrywającym się w połowie kwietnia niewielkimi (2-3 cm) jajowatymi jasnozielonym lekko błyszczącymi, eliptycznymi liśćmi.

Nie formowana roślina dorasta do 2,5 – 3,5 metrów wysokości. W szczególnie sprzyjających warunkach roślina możne osiągnąć nawet 5 m wysokości.

Krzew ten obficie kwitnie, tworząc w lipcu zwarte, białe, stożkowate kwiatostany, które mają intensywny słodki zapach. W ciepłe letnie dni aromatem wypełnia on przestrzeń wokół siebie. 

Gdy roślina przestaje kwitnąć, pod koniec lata miejsce kwiatów zastępują granatowe, drobne kuliste owoce.

Owoce te utrzymają się do wiosny, o ile wcześniej nie zostaną zjedzone przez ptaki, które chętnie odwiedzają te krzewy.

STANOWISKO I UPRAWA

Roślina jest na tyle mało wymagająca, że z powodzeniem jest stosowana w zieleni miejskiej, gdzie dobrze radzi sobie bez dodatkowej pomocy, z niedoborami wody i zanieczyszczonym powietrzem miejskim.

Bez wątpienia jest to roślina do zadań specjalnych, gdyż dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu, choć trzeba się liczyć z tym, że posadzona w miejscach cienistych będzie mniej obficie kwitła i nie będzie tak gęsta, jak ta posadzona w słońcu. 

Jeśli posadziliśmy roślinę na żywopłot, ale był on przez kilka lat zaniedbywany - przez co stracił ładny i gęsty pokrój - lub jeśli jest prawie przeźroczysty, radzimy go odmłodzić.

Dokonamy tego przez drastyczne cięcie tuż nad najniższym rozgałęzieniem z młodym pędem bocznym.

Przez kolejne dwa-trzy lata podnosimy stopniowo wysokość cięcia do drugiego, trzeciego i czwartego młodego pędu od dołu. (czytaj więcej o odmładzaniu żywopłotów)

ZASTOSOWANIE

Jest to roślina, którą polecamy przede wszystkim jako materiał do tworzenia żywopłotów stanowiących tło dla innych roślin lub wymyślnych rzeźb ogrodowych, znajdujących się w centrum uwagi.

Sadząc żywopłot z ligustru, zapewnimy sobie nie tylko zieloną ścianę, oddzielającą nas od niepożądanego wzroku sąsiadów, ale tworzymy także pachnący kącik.

Ścięte gałązki z gronem granatowo-czarnych owoców wykorzystywane są często w tworzeniu kompozycji kwiatowych, zwłaszcza z chryzantemami, które o tej porze roku są najpiękniejsze.

Jeśli decydujemy się na posadzenie żywopłotu z ligustru pospolitego, powinniśmy zaraz po posadzeniu skrócić wszystkie jego gałązki o połowę, co sprawi, że krzew ładnie się zagęści już u samej nasady. (czytaj więcej o sadzeniu żywopłotów)

W literaturze można często spotkać się ze stwierdzeniem, że zimą żywopłoty z ligustru są nieatrakcyjne. Opinia ta dotyczy wszystkich żywopłotów liściastych.

Fakt, że nasz żywopłot staje się na zimę „goły”, ma też swoje pozytywne strony, gdyż dzięki temu w krótkie zimowe dni do naszego ogrodu dotrze więcej słońca.

Zimą nie spędzamy tak dużo czasu w ogrodzie, potrzeba odgradzania się od świata nie jest więc na tyle silna, by brak liścia konieczne stawał się dokuczliwy.

Pamiętajmy, że liściaste żywopłoty są wpisane w naszą tradycję, bo przecież nikt nie pamięta z ogródka babci rzędu żywotników czy jałowców.


REKLAMA

REKLAMA