Ligustr pospolity jest bardzo popularną rośliną liściastą stosowaną w Polsce do tworzenia żywopłotów.
WYGLĄD
Ligustr jest naturalnie dość gęstym krzewem, pokrywającym się w połowie kwietnia niewielkimi (2-3 cm) jajowatymi jasnozielonym lekko błyszczącymi, eliptycznymi liśćmi.
Nie formowana roślina dorasta do 2,5 – 3,5 metrów wysokości. W szczególnie sprzyjających warunkach roślina możne osiągnąć nawet 5 m wysokości.
Krzew ten obficie kwitnie, tworząc w lipcu zwarte, białe, stożkowate kwiatostany, które mają intensywny słodki zapach. W ciepłe letnie dni aromatem wypełnia on przestrzeń wokół siebie.
Gdy roślina przestaje kwitnąć, pod koniec lata miejsce kwiatów zastępują granatowe, drobne kuliste owoce.
Owoce te utrzymają się do wiosny, o ile wcześniej nie zostaną zjedzone przez ptaki, które chętnie odwiedzają te krzewy.
STANOWISKO I UPRAWA
Roślina jest na tyle mało wymagająca, że z powodzeniem jest stosowana w zieleni miejskiej, gdzie dobrze radzi sobie bez dodatkowej pomocy, z niedoborami wody i zanieczyszczonym powietrzem miejskim.
Bez wątpienia jest to roślina do zadań specjalnych, gdyż dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu, choć trzeba się liczyć z tym, że posadzona w miejscach cienistych będzie mniej obficie kwitła i nie będzie tak gęsta, jak ta posadzona w słońcu.
Jeśli posadziliśmy roślinę na żywopłot, ale był on przez kilka lat zaniedbywany - przez co stracił ładny i gęsty pokrój - lub jeśli jest prawie przeźroczysty, radzimy go odmłodzić.
Dokonamy tego przez drastyczne cięcie tuż nad najniższym rozgałęzieniem z młodym pędem bocznym.
Przez kolejne dwa-trzy lata podnosimy stopniowo wysokość cięcia do drugiego, trzeciego i czwartego młodego pędu od dołu. (czytaj więcej o odmładzaniu żywopłotów)
ZASTOSOWANIE
Jest to roślina, którą polecamy przede wszystkim jako materiał do tworzenia żywopłotów stanowiących tło dla innych roślin lub wymyślnych rzeźb ogrodowych, znajdujących się w centrum uwagi.
Sadząc żywopłot z ligustru, zapewnimy sobie nie tylko zieloną ścianę, oddzielającą nas od niepożądanego wzroku sąsiadów, ale tworzymy także pachnący kącik.
Ścięte gałązki z gronem granatowo-czarnych owoców wykorzystywane są często w tworzeniu kompozycji kwiatowych, zwłaszcza z chryzantemami, które o tej porze roku są najpiękniejsze.
Jeśli decydujemy się na posadzenie żywopłotu z ligustru pospolitego, powinniśmy zaraz po posadzeniu skrócić wszystkie jego gałązki o połowę, co sprawi, że krzew ładnie się zagęści już u samej nasady. (czytaj więcej o sadzeniu żywopłotów)
W literaturze można często spotkać się ze stwierdzeniem, że zimą żywopłoty z ligustru są nieatrakcyjne. Opinia ta dotyczy wszystkich żywopłotów liściastych.
Fakt, że nasz żywopłot staje się na zimę „goły”, ma też swoje pozytywne strony, gdyż dzięki temu w krótkie zimowe dni do naszego ogrodu dotrze więcej słońca.
Zimą nie spędzamy tak dużo czasu w ogrodzie, potrzeba odgradzania się od świata nie jest więc na tyle silna, by brak liścia konieczne stawał się dokuczliwy.
Pamiętajmy, że liściaste żywopłoty są wpisane w naszą tradycję, bo przecież nikt nie pamięta z ogródka babci rzędu żywotników czy jałowców.