Roślina ta przybierać może różne formy. Przeważnie występuje jako drzewo, ale może prezentować też pokrój wielopniowego krzewu.
Wygląd
Jest to zimozielony krzew dorastający do 20m wysokości. Należy do rodziny cyprysowatych i pochodzi z rejonów Dalekiego Wschodu.
Korona w młodym wieku jest stożkowata, z czasem rozrasta się na boki i tworzy szeroką i rozłożystą formę. Natomiast okazy wielopniowe przybierają krzaczasty pokrój.
Ulistnienie - w formie kłujących igiełek i łusek - jest jasnozielone do niebieskawozielonego. Owocem są kuliste szyszkojagody.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec chiński lubi gleby lekkie, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym i kwaśnym, umiarkowanie wilgotne. Dobrze znosi suszę jak również gleby ubogie i piaszczyste. Nie przepada za ciężkim i gliniastym podłożem, ani bardzo wilgotnym.
Jest to roślina bardzo tolerancyjna, odporna na choroby i szkodniki a także niekorzystne warunki klimatyczne. Jest całkowicie odporna na mróz.
Preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie także na półcienistych.Zastosowanie
Polecamy sadzić ten gatunek w dużych ogrodach i parkach. Doskonały do nasadzeń naturalistycznych, możemy posadzić go w grupach lub szpalerach.
Jako samotnik będzie dobrze prezentował się w dużym ogrodzie. Szczególnie drzewiaste formy wspaniale wyglądają w parkach jako rośliny soliterowe.
Gatunek coraz rzadziej spotykany jest w ogrodach, wypierają go jego odmiany lub inne gatunki.
Ciekawostki
Jałowiec chiński to dobry i chętnie wykorzystywany materiał na bonsai.