Łatwa w uprawie roślina, która preferuje wilgotniejsze i chłodniejsze miejsca, pomimo tego, że często porażana przez choroby grzybowe, nie sprawia większych problemow w uprawie.
Wygląd
Klon jawor, to szybko rosnące drzewo (w początkowej fazie nawet do 100cm na rok) o wyprostowanym pniu i wysoko osadzoną kulistą koroną.
Liście są spore – ok. 20cm z charakterystycznymi dla klonów klapami. Ich barwa jest ciemnozielona, matowa z wyraźnym, jasnym nerwem i czerwonym lub zielonożółtym (cecha osobnicza), długim ogonkiem liściowym.
W maju młode liście posiadają intensywną, świeżą zieloną barwę, natomiast jesienią wybarwiają się na ciepły pomarańczowożółty kolor.
Spodnia strona liści jest pokryta srebrzystym nalotem, który widać gdy liście są w ruchu.
Roślina kwitnie w maju, po wypuszczeniu liści, dlatego często nie zauważamy drobnych, niepozornych jasnozielonych kwiatów. Owoce z charakterystycznymi skrzydełkami różnią się od pozostałych klonów kątem ich rozwarcie, bowiem w tym przypadku skrzydełka ułożone są pod ostrym kątem.
Cechą charakterystyczną jaworów jest cętkowana kora, przypominająca nieco platany – stąd ich łacińska nazwa pseudoplatanus = fałszywy platan.
Stanowisko i uprawa
Klony jawory to drzewa proste w uprawie. Mają najwyższe spośród klonów wymagania glebowe, lecz pomimo tego dadzą sobie radę na słabszych i przeciętnych glebach ogrodowych. Rośliny najlepiej czują się na stanowiska wilgotnych z żyzną wapienną glebą – wtedy szybko rosną i nie chorują.
Są dość odporne i poradzą sobie na każdej, średnio żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Jawory jako jedne z nielicznych mogą rosnąć na kamienistym podłożu.
Młode rośliny wykazują dużą odporność na zacienienie, starsze osobniki najlepiej czują się przy pełnym nasłonecznieniu, ewentualnie w jaśniejszym półcieniu.
Roślinom służy chłodniejsze wilgotne powietrze, nie przepadają za upałami i suchym powietrzem, lecz nawet w takich warunkach drzewa dorastają późnej starości.
Wytrzymują okresową suszę i zanieczyszczone miejskie powietrze, choć są wrażliwe na dużą zawartość ołowiu w glebie i powietrzu . Mogą jednak źle reagować na duże zasolenie gleby.
Jawory są szczególnie podatne na grzybową chorobę zwaną czarną plamistości liści klonu, która objawia się licznymi ok. centymetrowymi plamami na liściach i atakuje osłabione egzemplarze, rosnące w niesprzyjających dla siebie warunkach. Choroba nie prowadzi do zamierania roślin, lecz ma silny wpływ na ich estetykę. Walka z czarną plamistością polega głównie na paleniu porażonych opadłych liści, w których znajdują się zarodniki grzyba.
Rośliny w naszych warunkach są całkowicie mrozoodporne.
Zastosowanie
Często spotyka, "wszędobylska" roślina, która jest wykorzystywana przez leśników jako domieszka do lasów liściastych i mieszanych.
Ze względu na duże rozmiary polecamy do parków i założeń pałacowych oraz krajobrazowych. Jawor sprawdzi się za równo jako dostojny soliter na parkowej polanie lub posadzony w równym rzędzie pod postacią alei podkreślającej główne osie i drogi w parkach.
Drzewo doskonale nadaje się do założeń naturalistycznych posadzony razem z leszczyną pospolitą, wiązem górskim 'Camperdownii' czy bukiem pospolitym 'Pendula'.
Ciekawistki
Naturalne siedliska jaworów to górskie lasy. Rośliny rosnąca na dużych wysokościach przybierają formę krzewiastą.
Drewno tej rośliny jest chętnie wykorzystywane do wytwarzania mebli i sprzętów muzycznych.