Wyniki
Opis kategorii
Rozchodnika to grupa roślin do zadań specjalnych - dają sobie radę w ciężkich warunkach: na suchych, jałowych glebach, wystawione na działanie mocnego słońca. Posiadają grube, mięsiste liście lub łodygi, w których magazynują wodę.

Rośliny doskonale też dają sobie radę z Polskimi zimami. Cechy te sprawiają, że wiele niskich rozchodników jest używanych do tworzenia zielonych dachów, murków kwiatowych czy skalniaków.

Rozchodniki posiadają różne wielkości – mogą to być nisko płożące się zielone dywany lub wysokie i majestatyczne kępy liści i kwiatów. Kwiaty tych roślin zawsze, bez względu na wielkość i rodzaj samej rośliny, wzniesione są ponad liśćmi i ładnie się prezentują zebrane w szczytowe baldachy. Mogą mieć kolor biały, żółty, różowy a nawet czerwony.

Jedno, z czym rozchodnik sobie nie radzi, to nadmiar wody. Roślina powinna być posadzona na przepuszczalnym podłożu i z dala od automatycznego nawadniania.

Rozchodniki okazałe, ogrodowe i karpacki

Bardzo podobne do siebie (i czasem zaliczane do tych samych grup) są rozchodniki okazałe, ogrodowe i karpacki. Są one zdecydowanie wyższe od odmian poduchowych i tworzą one zwarte kępy o wysokości od 40 do 60cm. Wszystkie wspaniale kwitną w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu - należą do typowych roślin końca lata i jesieni. Kwiaty tych rozchodników są atrakcyjne i kolorowe bardzo długo, do czasu aż pokryje je śnieg - a i przyprószone białych puchem dalej ożywiają uśpiony ogród.

Piękny pokrój rozchodników zostanie podkreślony na rabacie żwirowej, gdzie dobrze sprawdzą się z innymi sucholubnymi roślinami takimi jak mikołajki, jukki i jałowce.

Jeśli pragniemy wkomponować rozchodnika do tradycyjnej rabaty mieszanej, pamiętajmy, że roślina nie lubi nadmiaru wody i jeśli posiadamy system automatycznego nawadniania, to najlepiej odsunąć od niej linie kroplującą.

Uprawa: do słońca i na suche gleby

Rozchodniki to mało wymagające rośliny, które doskonale radzą sobie z niedoborem wody, silnym nasłonecznieniem i wymagają od nas niewielkiego nawożenia (co 2-3 lata).

Rozchodniki stanowią doskonały wybór dla osób, które nie chcą poświęcać wiele czasu i uwagi ogrodowi.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: