Wyniki
Opis kategorii
Sosny gęstokwiatowe to wolno rosnące rośliny o orientalnym wyglądzie.

Te wolno rosnące sosny są niezwykle dekoracyjne, niestety nie są najprostsze w uprawie. Najchętniej stosowane są w ogrodach japońskich.

Sosna japońska

Sosna gęstokwiatowa nazywana także sosną japońską pochodzi z Japonii, Chin i Półwyspy Koreańskiego. W Japonii jest bardzo szeroko wykorzystywana, zarówno przemysłowo - jako źródło drewna, jak i w celach dekoracyjnych - jest obowiązkowym elementem klasycznego ogrodu japońskiego.

Wymagające sosny

Sosny te nie są proste w uprawie, mają - jak na sosny - duże zapotrzebowanie wilgotnościowe, są podatne na choroby (osutkę sosny i zgniliznę korzeni), w surowe zimy mogą przemarzać (strefa 6B-6A). Najlepiej sadzić je na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach po zachodniej stronie Wisły.

Jak wszystkie sosny lubią wystawę słoneczną, lekkie przepuszczalne gleby o odczynie lekko kwaśnym i nie mają dużych wymagań pokarmowych, gleba może więc być przeciętna. W przeciwieństwie jednak do innych sosen preferują dość wilgotne podłoża, choć wytrzymują okresowe susze.

Do ogrodów japońskich

Przybysz z Dalekiego Wschodu najlepiej odnajdzie się w ogrodzie w stylu japońskim. Założenie takiego ogrodu czy zakątka - z uwagi na stosowane w nim rośliny - i tak wymaga posiadania ciepłego, osłoniętego od wiatrów stanowiska (np. w mieście). Sięgnąć możemy po kuliste odmiany: karłową 'Jane Kluis' czy większą 'Umbraculiferę', która posiada fioletowe szyszki. Prawdziwym rarytasem jest 'Oculus-draconis' - odmiana ta pochwalić się może pasiastymi igłami (ma żółte przebarwienia na igłach), a ponadto posiada bardzo oryginalny, nieregularny pokrój.

Odpowiednim towarzystwem w ogrodzie japońskim będę inne charakterystyczne dla tego stylu gatunki: azalie, rododendrony, klony palmowe i funkie.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: