Wyniki
Opis kategorii
Sosna pospolita (zwyczajna) to roślina, która naturalnie występuje na terenie całej Polski, dlatego doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Drzewa te wyróżniają się dużą zdolnością przystosowawczą do różnych warunków glebowych.

Sosna to jedno z najpopularniejszych drzew Polskich lasów, pachnące żywicą skupiska tego drzewa mają właściwości lecznicze. To duże drzewo posiada wiele mniejszych odmian o ciekawych pokrojach: kolumnowym, kulistym czy nawet płożącym. Z pewnością więc będziemy w stanie wybrać coś i do mniejszego ogrodu.

Godna podziwu tolerancja odnośnie gleby

Sosny pospolite posiadają zdumiewającą zdolność przystosowania do warunków siedliska. Rosną zarówno na suchych, ubogich, piaszczystych glebach, jak i bardzo wilgotnych, a nawet mokrych o różnym pH podłoża.

Drzewa najbardziej lubią niski odczyn gleby (kwaśny: od 4,5 do 6pH), ale sprytne sosny posadzone na obojętnym czy lekko zasadowym podłożu potrafią same sobie zakwaszać podłoże, z czasem więc obniżą jego wartość, tworząc naturalną ściółkę z opadłych igieł u swoich stóp.

Poradzą sobie więc na każdej glebie ogrodowej. Rośliny nie przepadają jednak za ciężką nieprzepuszczalną gliniastą ziemią, jeśli taką posiadamy powinniśmy przygotować im na starcie odpowiednie stanowisko: usypać drenaż, rozluźnić ziemię, dodając piasku i kwaśnego torfu (patrz sadzenie na stronach roślin). Jeśli młode drzewka dobrze się przyjmą, to starsze powinny poradzić już sobie z niesprzyjającymi warunkami.

Koniecznie dużo słońca

Sosny będą rosły na każdej glebie, o ile stanowisko będzie silnie nasłonecznione. Są to bowiem typowe rośliny światłożądne, zacienienie sprawia, że gubią igły, tracą pokrój i gorzej rosną. Sosny w zależności od dostępy światła mogą przybierać rozmaite formy. Te rosnące samotnie, dobrze oświetlone z każdej strony są krępe, przysadziste i gęste od samej nasady. Drzewa rosnące w grupie, szybciej wyciągają się do góry, gubią dolne gałęzie i tworzą wysoko osadzoną, niewielką koronę w kształcie parasola.

Zamiłowanie do słońca czyni sosny roślinami do zadań specjalnych - doskonałe radzą sobie na spalonych słońcem jałowych glebach o niewielkiej wilgotności. Warunki takie toleruje mało innych gatunków.

O czym warto wiedzieć

Sosna pospolita jest rośliną pionierską często rosnącą na nieurodzajnych glebach, a nawet skalistych zboczach gór, gdzie panują niesprzyjające warunki – silne wiatry, niskie temperatury i susza. Lata ewolucji sprawiły, że drzewa są odporne na utrzymujące się susze i niskie temperatury, dlatego sosny - w przeciwieństwie do innych zimozielonych roślin - nie cierpią zimą z powodu zjawiska suszy fizjologicznej.

Sosny zwyczajne źle znoszą przemysłowe zanieczyszczenia powietrza, choć i tak lepiej niż większość roślin iglastych. Większą odporność wykazują sosna limba, górska, czarna, wejmutka czy wydmowa.

Warto wiedzieć też, że drzewa wytwarzają głęboki system palowy - ich przesadzanie w starszym wieku jest więc niemożliwe. Nie powinniśmy sadzić ich też w miejscach, gdzie niezbyt głęboko w ziemi umieszczona jest jakaś instalacja. Z drugiej strony ten sam system korzeniowy sprawia, że łatwiej jest posadzić pod ich koronami inne rośliny, np. kwaśno i cieniolubne rododendrony.

Apteka w ogrodzie

Sosna zwyczajna od wieku była na wiele sposób wykorzystywana do celów leczniczych. Warto wspomnieć choćby o tym, że pędy sosem zawierają olejek eteryczny, dlatego pachnący las sosny zdrowotnie działa na drogi oddechowe. Młode pędy sosen posiadają właściwości bakteriobójcze i wykrztuśne - wiosną domowym sposobem bez problemu można sporządzić z nich syrop.

Różne kolory, kształty i rozmiary

Sosny pospolite utrzymują przez cały rok ładny zielony lub srebrzysty kolor ('Fastigiata'). Niektóre odmiany jak ‘Aurea’, ‘Gold Coin’, ‘Hillside Creeper’ jesienią - po pierwszych przymrozkach - wybarwiają się na żółty kolor. Z tego powodu warto sadzić je na rabatach, ponieważ ożywiają uśpiony zimowy ogród kolorem, a ubrane w choinkowe ozdoby sprawiają, że iście świąteczny nastrój wychodzi z naszego domu także do ogrodu.

Duże sosny pospolite posadzone w szpalerze - z uwagi na mocne korzenie - stworzą doskonały ekran przeciwwietrzny na działkach.

Niższe egzemplarze możemy sadzić jako solitery lub w zestawieniach z innymi roślinami. Kulista ‘Beuvronensis’ na przykład znakomicie nadaje się do stworzenia bonsai, kolumnowa ‘Fastigiata’ odnajdzie się na wrzosowisku czy płożąca ‘Hillside Creeper’ będzie natomiast ciekawą alternatywną dla okrywowych jałowców.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: