Wyniki
Opis kategorii
Zawciągi to niewielkie (ok. 10cm) byliny występujące pod postacią zwartych kęp liści, które świetnie nadają się na obwódki, skalniaki, murki kwiatowe czy zwykłe rabaty kwiatowe.

Byliny te są zaliczane do roślin zimozielonych, choć ich niewielkie rozmiary sprawiają, że szybko giną pod pierwszym śniegiem, nie ciesząc naszych oczu zimą. Rośliny mogą mieć wąskie, trawiaste liście (zawciąg nadmorski) lub nieco szersze – lancetowate (zawciąg szerokolistny).

Długo kwitnące

Wadą większości bylin jest krótkie kwitnienie, w wyniku czego zdarza nam przeoczyć kwiaty rośliny, które cierpliwie pielęgnowaliśmy cały sezon.

W przypadku zawciągów ich długi okres kwitnienia – od maja do lipca, a u z. szerokolistnych nawet do końca sierpnia – ucieszy każdego ogrodnika.

W odcieniach bieli, różu i czerwieni

W maju z rozety zielonych liści rośliny wypuszczają cienkie, bezlistne ok. 20cm łodyżki, na końcach których chwieją się poruszane na wietrze drobne kwiatostany zebrane w koszyczki. W zależności od odmiany osiągają średnicę od 2,5 do 4cm.

Kolory, w których możemy dostać te rośliny, to biel (z. nadmorski ‘Alba’ lub z. szerokolistny ‘Ballerina White'), jasny róż (podstawowe formy), ciemny róż (z. nadmorski ‘Dusseldorfer Stolz’) i czerwień (z. szerokolistny ‘Ballerina Purple Red').

Bez podlewania i pielęgnacji

Byliny te nie wymagają szczególnej pielęgnacji i opieki. Posadzone w słonecznym, przewiewnym miejscu na przepuszczalnej, przeciętnej i lekko kwaśnej lub obojętnej glebie będą pięknie rosły bez naszej opieki i zabiegów pielęgnacyjnych.

Zawciągi to byliny sucholubne, które podlewamy jedynie, gdy przez dłuższy okres czasu panują wysokie temperatury i susza.

Zdrowa roślina

Zawciąg to zdrowa roślina - jedynie posadzona na niewłaściwym stanowisku może chorować. Bylinę najczęściej poraża rdza, której objawem są rudo-brązowe plamy na liściach. Porażoną roślinę należy wykopać i spalić, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Odporna na zasolenia i zanieczyszczenia

Rośliny dobrze znoszą zasolenie gleby i zanieczyszczone miejskie powietrze, dlatego mogą z powodzeniem być sadzone wzdłuż podjazdów i w miejskich ogrodach.

Byliny te coraz częściej spotykane są w zieleni miejskiej, gdzie dobrze radzą sobie w trudnych warunkach.

Zastosowanie: skalniaki, obwódki, murki.

Sucholubne i kochające słońce słońce niewielkie rośliny znakomicie sprawdzą się na murkach kwiatowych i skalniakach. Warto - jak większość bylin - sadzić je w większych grupach dla zwiększenia efektu.

Na rabatach najlepiej prezentują się z roślinami, które kwitną w tym samym czasie - znakomicie w tej roli wypadają zimozielone bergenie. Do takich wiosennych kompozycji dodać można parę roślin cebulowych lub kłączowych kosaćców bródkowych.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: