Werticilioza to groźna choroba grzybowa, która infekuje system korzeniowy i doprowadza do śmierci rośliny.


Objawy Wiednięcie całej rośliny Więdnięcie pojedynczych pędów Zamieranie wierzchołków roślin Żółknięcie liści

Więdną nagle całe pędy, często na liściach pojawiają się żółte odbarwienia (chlorozy). Do objawów najczęściej dochodzi (lub nasilają się) latem. Sygnałem, że mamy do czynienia z tą groźną chorobą, może być to, że roślina "więdnie" mimo wilgotnego podłoża. Zwiększenie podlewania w takiej sytuacji tylko doprowadza do rozprzestrzenia się choroby.

By postawić trafną diagnozę i wykluczyć inne czynniki (jak przemarznięcie, skutki suszy fizjologicznej i inne...), należy przeciąć porażony pęd: na przekrojach widoczne będzie zbrązowienia drewna lub pędu.

Werticilioza jest dla roślin zabójcza: infekuje system korzeniowy, szybko się rozprzestrzenia i doprowadza do zamierania całej rośliny

Przyczyny

Zbyt duże zagęszczenie nasadzeń, Zbita, ciężka gleba, Wysoka temperatura, Mokra ziemia, Niedotlenienie korzeni

Atakowane są rośliny źle uprawiane, a tym samym osłabione. Przyczyną często jest zbyt mokre lub zbite podłoże, w którym zalega woda. Zbyt gęste nasadzenie. Rozwojowi choroby sprzyja też wysoka temperatura.

Zwalczanie / zapobieganie

Choroby grzybowe zwalcza się fungicydami - środkami grzybobójczymi. Po stwierdzeniu choroby reagujemy niezwłocznie i wycinamy porażone pędy, następnie wykonujemy opryski fungicydami. Środki biologiczne nie wystarczą na walkę z tą chorobą.

Jeśli działania nie przyniosą rezultatu, oznacza to, że roślina jest nie do odratowania i należy ją usunąć, by nie stwarzała zagrożenia dla innych. Glebę należy wymienić, a miejsce najlepiej odkazić (Agrosteril 110 SL, Trisep 210 SL albo Biosept).

Walka z werticiliozą polega głównie na zapobieganiu i profilaktyce. Ważne jest podłoże: rośliny winny być sadzone na przepuszczalnej glebie.


Sposób chemiczny

Wycinamy porażone pędy i palimy. Całą roślinę dokładnie pryskamy preparatem, zabieg powtarzamy po 10-14 dniach.

Zapobiegawczo opryskać rośliny sąsiadujące, a te podatne na werticiliozę dodatkowo podlać preparatem (m.in. glicynia, katalpa, klon, róża, laurowiśnia, perukowiec, tamaryszek, wiąz, ligustr).

Preparaty Switch 62,5 WG 20g

Kup preparaty w naszym sklepie


Kup Switch 62,5 WG 20g

Sposób ekologiczny

Wykopać całą rośliną i spalić lub usunąć z ogrodu. Nie wolno żadnej części kompostować. Miejsce, gdzie rosła chora roślina - przed posadzeniem kolejnej - należy odkazić. Grzyb potrafi bowiem przetrwać w glebie wiele lat.

Do odkażania gleby a także do podlewania i opryskiwania roślin - w celu zapobiegania pojawieniu się choroby - warto sięgnąć po biologiczny środek ochrony roślin Biosept Active, który zawiera naturalny ekstrakt z grejfruta.

Dobrą praktyką jest także szczepienie korzeni roślin mikoryzą podczas sadzenia (lub później), która je wzmacnia.

Preparaty Biosept Active, Mikoryza 150g