Mączniak prawdziwy to bardzo częsta choroba grzybowa roślin liściastych, której charakterystycznym objawem jest biały mączysty nalot.


Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Objawy Przebarwienia Biały nalot Plamy Słaby wzrost

Na początku pojawiają się bladozielone niewielkie plamy na spodniej i wierzchniej stronie liści. Plamy z czasem stają się coraz większe, białe pokryte mączystym nalotem. Mączniak może zaatakować także pąki kwiatowe i owoce, które także pokrywają się białym nalotem

Z czasem nalot robi się ciemniejszy - wraz z dojrzewaniem grzybni. Porażone części rośliny zamierają.

Mączniak zahamowuje wzrost roślin, osłabia je i może doprowadzić do obumarcia.

Przyczyny

Wysoka wilgotność powietrza, Brak cyrkulacji powietrza, Deszczowa pogoda, Zbyt duże zagęszczenie nasadzeń, Wysoka temperatura

Mączniak prawdziwy dobrze rozwija się w wysokiej temperaturze i częstych opadach deszczu.

Zwalczanie / zapobieganie


Sposób chemiczny

Wraz z pojawieniem się pierwszych objawów sięgamy po środki ochrony roślin - trzeba interweniować szybko, by choroba nie rozniosła się po ogrodzie. Przed opryskiem usuwamy wszystkie porażone części i palimy.

Preparaty Signum 33 WG, Topsin M 500 SC, Amistar 250 EC, Discus 500 WG, Score 250 EC, Baymat Ultra

Sposób ekologiczny

Najlepszym sposobem walki z mączniakiem prawdziwym jest dobór odpornej odmiany i odpowiedniego stanowiska dla rośliny, a następnie właściwa pielęgnacja. Silne, dobrze uprawiane rośliny rzadziej padają ofiarą chorób.

Usuwamy opadłe liście. Nie moczymy nadziemnych części rośliny w czasie podlewania.

Warto sięgnać po preparaty ekologiczne, które poprawiają odporność roślin, takie jak Biosept Active (na bazie wyciągu z grejfruta), Bioczos (na bazie czosnku) lub Biochikol. Stosuje się je i zapobiegawczo, i interwencyjnie - do zwalczania istniejących już objawów.

Preparaty Biosept Active, Biochikol 020 PC, Bioczos BR