Mączniak prawdziwy to bardzo częsta choroba grzybowa roślin liściastych, której charakterystycznym objawem jest biały mączysty nalot.
Objawy Przebarwienia Biały nalot Plamy Słaby wzrost
Na początku pojawiają się bladozielone niewielkie plamy na spodniej i wierzchniej stronie liści. Plamy z czasem stają się coraz większe, białe pokryte mączystym nalotem. Mączniak może zaatakować także pąki kwiatowe i owoce, które także pokrywają się białym nalotem
Z czasem nalot robi się ciemniejszy - wraz z dojrzewaniem grzybni. Porażone części rośliny zamierają.
Mączniak zahamowuje wzrost roślin, osłabia je i może doprowadzić do obumarcia.
Przyczyny
Mączniak prawdziwy dobrze rozwija się w wysokiej temperaturze i częstych opadach deszczu.
Zwalczanie / zapobieganie
Sposób chemiczny
Wraz z pojawieniem się pierwszych objawów sięgamy po środki ochrony roślin - trzeba interweniować szybko, by choroba nie rozniosła się po ogrodzie. Przed opryskiem usuwamy wszystkie porażone części i palimy.
Sposób ekologiczny
Najlepszym sposobem walki z mączniakiem prawdziwym jest dobór odpornej odmiany i odpowiedniego stanowiska dla rośliny, a następnie właściwa pielęgnacja. Silne, dobrze uprawiane rośliny rzadziej padają ofiarą chorób.
Usuwamy opadłe liście. Nie moczymy nadziemnych części rośliny w czasie podlewania.
Warto sięgnać po preparaty ekologiczne, które poprawiają odporność roślin, takie jak Biosept Active (na bazie wyciągu z grejfruta), Bioczos (na bazie czosnku) lub Biochikol. Stosuje się je i zapobiegawczo, i interwencyjnie - do zwalczania istniejących już objawów.