Parch to choroba grzybowa, której występowaniu sprzyjają często opady deszczu.
Objawy Plamy Opadanie liści Brązowienie liści Brązowe plamy
Na liściach wiosną zaczynają pojawiać się ciemne - brązowe lub brunatne - plamy, które z upływem czasu zaczynają się zlewać i pokrywać całe liście. Liście usychają i opadają.
Wierzby
Choroba atakuje przede wszystkim młode liście, które brązowieją na końcach a po pewnym czasie wyglądają jakby były przypalone.
Magnolie
Na młodych liściach występuje liczne, drobne plamy brązowoczerwone plamki, liście zaczynają żółknąć. W miarę upływu czasu w miejscu plam liście rozrywają się, a liść niszczeje i deformuje się.
Przyczyny
Wilgotna deszczowa aura i wysoka temperatura sprzyjają występowaniu, rozprzestrzenianiu i nasilaniu się objawów choroby.
Zwalczanie / zapobieganie
W pierwszej kolejności usuwamy i palimy wszystkie porażone liście i pędy. Następnie w czasie bezdeszczowej pogody, najlepiej wieczorem lub przy zachmurzonym niebie (nie na mocnym słońcu) przystępujemy do wykonania oprysku - chemicznego lub biologicznego.
Jeśli tniemy rośliny (np. na przedwiośniu lub wiosną), warto zabezpieczać większe rany maścią ogrodową z fungicydem.
Sposób chemiczny
Usuwamy wszystkie porażone fragmenty roślin. Dwu- lub trzykrotnie, zachowując tygodniowy odstęp, opryskujemy rośliny środkami grzybobójczymi zgodnie z zaleceniami producentów. Najlepsze efekty przynosi stosowanie różnych preparatów naprzemiennie.
Kup preparaty w naszym sklepie
Kup Scorpion 325 SC
Kup Switch 62,5 WG 20g
Kup Saprol 25ml
Kup Score 250 EC
Kup Fungimat
Sposób ekologiczny
Przede wszystkim należy usuwać i spalać zeszłoroczne liście. Podczas podlewania unikać moczenia liści.
Po wystąpieniu objawów i usunięciu porażonych liście opryskujemy rośliny biologicznymi preparatami przeciwgrzybiczym zgodnie z zaleceniami producentów.
Jeśli w poprzednich latach wystąpiła choroba, możemy wczesną wiosną (przed rozwojem liści) wykonać oprysk prewencyjny.