Liczba odmian tych krzewów jest imponująca, z każdym rokiem powstają nowe, różniące się pokrojem, kolorem kwiatów i liści i - na szczęście - coraz bardziej odporne na mróz rośliny. Najbogatszą grupę tworzą krzewuszki cudowne (Weigela florida), dużo jest też odmian mieszańcowych.
Obfitość różowych "trąbek"
Kwitną z końcem maja i w czerwcu, kiedy ogrody toną w kwiatach i kolorach, jednak nawet w tym okresie krzewuszki potrafią wyróżnić się delikatnymi kwiatami podobnymi do małych trąbek czy lejków. Kwiaty pojawiają się obficie na pędach zeszłorocznych (dwuletnich), oprócz różowych, dostępne są też odmiany o kwiatach czerwonych ('Red Prince', 'Eva Rathke', 'Olympiade') czy białych ('Candida', 'Bristol Snowflake').
Popularne odmiany o zielonych liściach potrafią po przycięciu pędów powtórzyć kwitnienie z końcem lata ('Bristol Ruby', 'Pink Princess', 'Red Prince', 'Pink Poppet').
Kolorowe liście i miniatury
Tradycyjnie krzewuszki kojarzą się z rozłożystym pokrojem i sporymi rozmiarami: 1,5-2m szerokości i wysokości ('Styriaca', 'Variegata', 'Eva Rathke', 'Pink Princess', 'Bristol Ruby' i wiele innych) czy nawet 3m ('Brigela', 'Candida'). Obecnie jednak dostępnych jest wiele odmian o bardziej zwartym pokroju, osiągających do 1metra wysokości (np. 'Minor Black').
Mimo iż większość krzewuszek ma zielone liście, to wybór odmian barwnych także jest szeroki, zwłaszcza tych purpurowych ('Alexandra', 'Foliis Purpureis') czy pstrokatych ('Nana Variegata', 'Brigela', 'Looymansii Aurea'). Zbyt mało podkreślanym walorem tych krzewów jest piękne wybarwienie jesienne. Odmiany zielone często przebarwiają się na piękny kolor jasnopomarańczowy, który stanowi rzadki widok w ogrodzie.
Prawdziwe oryginały do pojemników
Krzewuszki mają płaski system korzeniowy, można je więc sadzić w pojemnikach, zwłaszcza odmiany niskie o dekoracyjnych liściach, które dobrze jest podziwiać z bliska. Wśród nich bodajże największym oryginałem jest 'Caricature', jej liście, prócz białego marginesu, są dziwacznie powykręcane.
Następnie wyróżniają się dwie wielobarwne odmiany: miniaturowa 'Monet' liście ma zielono-brązowe z szerokim obrzeżeniem zmieniającym kolor od czerwonego przez różowy aż do białego, oraz nieco większa 'Magical Rainbow' - na czerwonych pędach zielone liście mają szeroką obwódkę zmieniającą barwę: od jasnozielonej przez żółtą, pomarańczową, różową po czerwoną. Warto też wymienić przy tej okazji oliwkową czy jasnobrązową 'Cappucino'.
Niekłopotliwa uprawa subtelnych piękności
W przeciwieństwie do wielu kwitnących w maju i czerwcu bylin zapotrzebowanie pokarmowe krzewuszek jest skromniejsze. Co prawda lubią żyzne, jednak zadowolą się i będą kwitły także na przeciętnych glebach, byle dostatecznie wilgotnych. Rośliny bowiem nie tolerują suszy, szczególnie kiedy kwitną. Są tolerancyjne względem pH: od kwaśnego po słabo zasadowe. Dobrze znoszą przesadzanie.
Osłonięte stanowisko, słabe przycinanie
Krzewuszki to okazy zdrowia, rzadko atakowane są przez choroby czy szkodniki. Zaszkodzić za to mogą im silne mrozy. Mimo iż są mrozoodporne (6A), młodym pędom zdarza się przemarzać w surowe zimy, późne wiosenne przymrozki potrafią też uszkodzić uśpione pąki kwiatowe. Dlatego lepiej wybierać dla nich stanowiska osłonięte przed wiatrem. Uszkodzenia mrozowe roślina szybko regeneruje po cięciu. Dużo większą mrozoodporność wykazuje krzewuszka Middendorfa (strefa 4!)
Mimo iż krzewy bardzo dobrze znoszą cięcie, tniemy je umiarkowanie po kwitnieniu, by nie pozbawić roślin kwiatów, które zawiązują się dopiero na pędach dwuletnich.
Do półcienia i słońca
Krzewuszki mogą rosną w półcieniu i słońcu. Pełne słońce lepsze jest dla odmian zielonych i purpurowych, gdzie te ostatnie lepiej się wybarwiają, może natomiast uszkadzać liście odmian jaśniejszych (zwłaszcza żółtej 'Olympiade'), dla których lepszy będzie lekki półcień.
W kompozycjach z krzewami
Krzewuszki warto sadzić grupami, dobierając odmiany o różnym kolorze liści. Można tworzyć z nich żywopłoty - lepiej wypadną w roli tych nieformowanych. Kolorowe liście i delikatne kwiaty urozmaicą każdą grupę iglaków. Duże odmiany mogą tworzyć kwitnące grupy np. z pachnącymi krzewami: lilakami pospolitymi lub jaśminowcami.
Różowe kwiaty krzewuszek ładnie będą harmonizowały z krzewami o bordowych liściach np. berberysem 'Atropurpurea Nana', pęcherznicą 'Diabolo', perukowcem podolskim 'Royal Purple', śliwą 'Pissardii', oryginalną leszczyną 'Red Majestic' albo kolumnowym berberysem 'Helmond Pillar'.
Krzewuszki sprawdzą się w półcieniu z azaliami, rododendronami i pierisami (z odm. 'Variegata' harmonizować będą pstrokate krzewuszki, natomiast purpurowoulistnione lub żółta 'Olympiade' z pierisem 'Mountain Fire' czy 'Forest Flame'). Wypełnią rabatę kwiatami, gdy większość różaneczników już przekwitnie.
Rabaty kwiatowe: różane i bylinowe
Niższe odmiany warto sadzić z różami, tawułami (np. żółtolistną 'Golden Princess' lub 'Little Princess' o delikatnych kwiatach) i pięciornikami (zwłaszcza kwitnącymi na biało jak 'Abbotswod' czy 'Tilford Cream').
Jako bylinowe towarzystwo sprawdzą się orliki, kosaćce bródkowe albo syberyjskie. Purpurowolistne odmiany pasują do fioletowych kwiatów lawendy, szałwii czy kocimiętki, współgrają zaś z ciemnymi liśćmi żurawek.