Wiosenne opadania igieł sosny to objaw groźnej choroby grzybowej zwanej osutką sosny. Narażone na nią są zwłaszcza młode egzemplarze.
Objawy Brązowienie igieł Przebarwienia Plamy Opadanie igieł Żółknięcie igieł
Osutka sosny to choroba grzybowa, która atakuje sosny. Najbardziej podatna na tę chorobę jest sosna zwyczajna.
Najpierw na młodych przyrostach pojawiają się żółte plamy, następnie w ciągu sezonu całe igły żółkną, brązowieją i w końcu opadają. Na obumarłych już igłach zauważyć można małe czarne punkciki.
Do zakażenia dochodzi od wiosny do jesieni - żółkną najczęściej igły tegoroczne. Do opadania dochodzi na początku sezonu następnego roku, z tego powodu opad zeszłorocznych igieł wiosną wskazuje na infekcję osutką.
Opadanie igieł u sosen jest zjawiskiem normalnym - jednak dotyczy to starszych igieł i dzieje się najczęściej jesienią. Jeśli żółkną i opadają zeszłoroczne lub - jeszcze - tegoroczne, oznacza to atak patogenu.
Choroba ta jest groźna dla sosen. Najbardziej narażone są egzemplarze do 5-6 roku życia, później rośliny stają się na nią odporniejsze.
Przyczyny
Młody wiek roślin. Wysoka wilgotność powietrza. Wilgotna wiosna i lato oraz łagodna jesień i zima sprzyjają rozwoju choroby.
Zwalczanie / zapobieganie
Chorobą należy zwalczać dostępnymi na rynku fungicydami zgodnie z zaleceniami producentów. Można także zastosować preparat biologiczny Biosept Active.
Sposób chemiczny
Wraz z pojawieniem się pierwszych objawów sięgamy po środki grzybobójcze. Stosujemy zgodnie z zaleceniami producentów w czasie bezdeszczowej i bezwietrznej pogody.
Kup preparaty w naszym sklepie
Kup Scorpion 325 SC
Kup Saprol 100ml
Kup Switch 62,5 WG 20g
Sposób ekologiczny
Wybierać można odmiany sosen bardziej odporne na tę chorobę, jak: sosna czarna lub limba.
Profilaktycznie lub wraz z pojawieniem się pierwszych objawów można sięgnąć po preparat zawierający naturalny ekstrakt z grejfruta o działaniu grzybobójczym