Przędziorki atakują rośliny, którym brakuje wilgoci - w powietrzu i glebie, najczęściej w okresach gorącej i suchej pogody. Objawem charakterystycznym jest delikatna pajęczyna, na której można zauważyć drobne punkciki - tak małe są bowiem te szkodniki.


Objawy Przebarwienia Plamy Pajęczyna

Przędziorki to duża grupa szkodników, która atakuje wiele gatunków roślin. Szkodniki te występują bardzo często

Przędziorki są pajęczakami - tworzącą przędzę, która jednoznacznie wskazuje na ich żerowanie. Zimują w opadłych liściach, igłach i spękaniach kory.

Owady wysysają soki z rośliny, przez co ją osłabiają oraz szpecą, a jeśli atak jest szczególnie nasilony - doprowadzają do zamierania. Należy je zwalczać lub zapobiegać ich pojawianiu się. 

Drzewa liściaste

Przędziorki żerują na spodniej części liścia - wysysają z niego soki. 

Pierwszym objawem są drobniuteńkie punktowe, mozaikowe - żółtawe - odbarwienia na wierzchniej stronie liścia. Z czasem przebarwienia pokrywają cały liść, który zwija się i odpada. Sprawia to wrażenie, że liście zasychają, a roślinie brakuje wody. Po części jest to prawda, gdyż przędziorek atakuje rośliny, którym brakuje wilgoci. 

Gdy odwrócimy liść, zauważymy delikatną przędzę, a na niej mikroskopijne owady.

Rośliny iglaste

Najpierw pojawiają się drobne żółte i brązowe przebarwienia na igłach. Następnie całe brązowieją i opadają: od dołu rośliny ku górze lub od pnia na zewnątrz korony. 

Na roślinie pojawia się też pajęczyna.

Świerki

Najpierw pojawiają się drobne żółte i brązowe przebarwienia na igłach. Następnie całe brązowieją i opadają: od dołu rośliny ku górze lub od pnia na zewnątrz korony. Na roślinie pojawia się też pajęczyna.

Przyczyny

Wysoka temperatura, Suche powietrze

Przędziorki często pojawiają się, gdy roślina ma za sucho. Atakowi sprzyja ciepłe i suche powietrze. Najczęściej więc pojawiają się przy suchej i gorącej pogodzie.

Zwalczanie / zapobieganie

Jeśli wiemy, że przędziorek występował w naszym ogrodzie, najlepiej zastosować profilaktyczne opryski już wczesną wiosną (albo nawet jesienią) ekologicznymi preparatami zawierającymi olej parafinowy. Są one bardzo skuteczne i ekologiczne.

Po wystąpieniu pierwszych objawów najskuteczniejsze będą środki chemiczne - przędziorkobójcze, których wybór na rynku jest bardzo szeroki. 

Zanim pojawi się przędza, możemy spróbować zwalczać szkodniki preparatem na bazie szarego mydła lub wprowadzić do ogrodu pożyteczne owady, zwłaszcza dobroczynki (w kwietniu i maju).


Sposób chemiczny

Gdy wystąpią pierwsze objawy, sięgamy po jeden ze środków przędziorkobójczych i stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. 

Zabiegi wykonujemy odpowiednio wcześnie - w maju i czerwcu - zanim pojawią się odporniejsze na działanie insektycydów samice (sierpień).

Preparaty Środki przędziorkobójcze, Karate Zeon 050 CS 5ml, Nissorun Strong 250 SC, Catane 800 EC, Ortus 05 SC, Vertimec 018 EC

Kup preparaty w naszym sklepie


Kup Środki przędziorkobójcze
Kup Karate Zeon 050 CS 5ml
Kup Nissorun Strong 250 SC
Kup Ortus 05 SC

Sposób ekologiczny

Przede wszystkim nie dopuszczamy do przesuszenia rośliny. W trakcie suszy podlewamy. Dobieramy roślinom odpowiednie dla nich stanowiska: na suchych i tzw. 'patelniach' sadzimy odmiany, które dobrze sobie na nich radzą.

Przędziorek ma wielu naturalnych wrogów, którzy mogą nam pomóc zwalczać szkodnika Należą do nich: biedronki, złotookowate, gąsieniczniki, pająki, drapieżne roztocza, kusakowate, zajadkowate. 

Zakupić można opaski z dobroczynkiem gruszkowym, który żywi się przędziorkami. Pożyteczne owady włączą się w ekosystem naszego ogrodu i będą chronić rośliny latami.

Dostępne są też torebki z dobroczynkiem kalifornijskim, ten gatunek jednak nie zimuje w Polsce, będzie więc to pomoc sezonowa.

Gdy pojawia się już pajęczyna wokół rośliny, na zastosowanie dobroczynnych owadów może być za późno.

Można zwalczać przędziorki za pomocą preparatów na bazie szarego mydła, który łatwo wykonamy w domu: w litrze wody - najlepiej w miękkiej, deszczowej - rozpuszczamy 20 ml mydła. Można dodać 20 ml spirytusu. Preparat wlewamy do spryskiwacza i dokładnie opryskujemy nim owady - najlepiej w chłodny, pochmurny dzień. Oprysk taki powinniśmy wykonać zanim pojawi się przędza i powtarzać go kilkakrotnie.

Bardzo skuteczny jest oprysk preparatami zawierającymi olej parafinowy, który wykonuje się w okresie od listopada do marca, gdy pozwalają na to temperatury. Preparat działa tylko na zimujące stadia przędziorków - wykonywanie go po tym terminie jest więc bezcelowe. Przy okazji zwalczymy wiele innych szkodników i chorób (np. mszyce). Należy dokładnie opryskać całą roślinę, gdy temperatura przekracza 10 stopni. 

Preparaty Szare mydło, Promanal 60 EC, Promanal 012 AL, Dobroczynek gruszowy, Siltac EC