Oczar pośredni nie jest krzewem wymagającym przy zapewnieniu mu osłoniętego stanowiska, nie jest absorbującym krzewem.
Wygląd
Odmiana 'Arnold Promise' to krzew lub niewielkie drzewko osiąga ok. 4m wysokości przy znacznej szerokości korony. Liście okrągłe przypominają nieco leszczynę, pięknie przebarwiają się jesienią na złocisto brunatne kolory.
Kwiaty ciekawe, frędzelkowate - koloru żółtego, pachnące. Pojawiają się na przełomie lutego i marca.
Stanowisko i uprawa
Oczar wymaga żyznych i próchnicznych gleb. Najlepiej rośnie na lekko kwaśnym podłożu o dobrej wilgotności. Jest dość łatwy w uprawie, jeżeli zapewnimy krzewom dobre stanowisko - lekko osłonięte od wiatru - to nie będzie wymagał większej pielęgnacji.
Młode krzewy są podatne na przymrozki, szczególnie w bezśnieżne, wietrzne zimy, dlatego warto zabezpieczyć je na zimę.
Najlepsze stanowisko dla oczarów to słoneczne lub półcieniste zaciszne zakątki ogrodów. Starsze rośliny uodparniają się na mrozy i nie musimy ich przykrywać. Oczary rzadko bywają atakowane przez szkodniki i choroby, rosną zdrowo i przy optymalnych warunkach nie wymagają większej pielęgnacji.
Zastosowanie
Oczar to doskonała roślina do wnętrza "zamkniętego " ogrodu. Wspaniale komponuje się na środku trawników z tłem roślin zimozielonych. Barwnie wygląda, gdy w oddali rosną żywopłoty z cisów, żywotników, sosen. Najlepiej prezentuje się wśród dużej grupy roślin cebulowych krokusów, narcyzów, tulipanów.
Oczar z powadzeniem można stosować do założeń naturalistycznych lub orientalnych np. w ogrodach japońskich. Wspaniale wygląda z zimozielonymi różanecznikami lub azaliami. Na mieszanych rabatach musimy zapewnić mu dość dużo miejsca zatem polecamy go raczej do większych ogrodów. W takich miejscach możemy pokusić się o sąsiedztwo dereni o kolorowych pędach, które to szczególnie widoczne są zimą. Żółte kwiaty oczaru będą barwnie prezentowały się na tle czerwonych pędów derenia świdawy 'Midwinter Fire' lub derenia białego 'Sibirica'.