Śmiałki to rodzime trawy, proste w uprawie - nie musimy więc martwić się o ich mrozoodporność. Ich znakiem rozpoznawczym są kwiatostany, które tworzą delikatne chmurki uroczo falujące nad zwartą kępą liści. Zaletą jest też to, że wcześnie rozpoczynają wegetację (w przeciwieństwie np. do takich traw ozdobnych jak miskanty czy rozplenice).
Wygląd
Śmiałek darniowy 'Bronzeschleier' tworzy gęste zwarte kępy zielonych wąskich liści o wysokości 30-40cm. Wypuszcza wysokie pędy kwiatostanowe i wtedy osiąga 100cm (choć na wilgotnych glebach będzie wyższy).
Wiechowate luźne i filigranowe kwiatostany początkowo są srebrozielone, dopiero przekwitając, stają się prawdziwie dekoracyjne, wybarwiają się na brązowo (stąd się bierze nazwa odmiany). Pojawiają się już w maju (jest to jedna z najwcześniej ruszających z wegetacją traw ozdobnych), kwitną od czerwca do lipca, ale i później zdobią kępy - do później jesieni a także zimą.
Stanowisko i uprawa
Śmiałki preferują słońce. Dobrze radzą sobie też w półcieniu.
Nie są wymagające w stosunku do gleby, nie są żarłoczne i nie trzeba ich obficie nawozić. Stanowisko na pewno powinno być przepuszczalne i najlepiej, by było umiarkowanie wilgotne lub wilgotne. W czasie suszy część nadziemna szybciej zamiera. Są tolerancyjne w stosunku do pH gleby, odpowiada im jednak odczyn obojętny.
Rośliny są całkowicie mrozoodporne. Pielęgnacja ogranicza się usuwania zeszłorocznych liści przed ruszeniem wegetacji (patrz cięcie).
Zastosowanie
Śmiałki mają podobne zastosowanie do trzęślic - idealnie wyglądają w naturalistycznych kompozycjach, np. takich z samymi trawami. Mówi się często o nich, że posadzone większymi grupami w ogrodzie sprawiają, że czujemy się na stepie. Dodają dzikości, swobody i lekkości. Dobrze jest je sadzić niewielkimi grupami (3szt.), by kwiatostany mogły stworzyć zauważalną brązową chmurę, która zjawiskowo będzie wyłapywać promienie słoneczne.
Trawa stanowi cenne urozmaicenie dla bylinowych rabat w stylu rustykalnym. Doskonale komponuje się z tymi roślinami kwitnącymi latem i jesienią. Na letnich rabatach będą to dzielżany, gailardie, przetaczniki kłosowe, słoneczniczki, rudbekie i floksy. Jesienne zestawienia stworzy z marcinkami i rozchodnikami okazałymi ('Stardust', 'Carmen', 'Brillant').
Na niewymagających w uprawie rabatach z krzewami liściastymi pięknie zaprezentuje się w towarzystwie pięciorników krzewiastych, bzów czarnych (delikatnych 'Laciniata' i 'Eva') i berberysów.