Trzmieliny znakomicie znoszą cięcia i można je dowolnie formować.

Forma geometryczna
Terminy zalecanych cięć formujących dla tego sposobu prowadzenia rośliny.
Cięcie wykonujemy w celu nadania prostego kształtu geometrycznego.

Potrzebne nam będą narzędzia: czyste sekatory, nożyce szpalerowe, rękawice, maść ogrodowa (bakteriobójcza). Przyda nam się także folia lub materiał (np. agrowłóknina), który można rozłożyć pod krzewem. Po strzyżeniu liczne drobne fragmenty rośliny nie trzeba będzie zbierać ręcznie, tylko zgarnie się wszystkie razem z folią, na którą upadną. Grubsze rany (powyżej 0,5-1 cm) radzimy smarować maścią z fungicydem (bakteriobójczą).
Jednorazowo, po posadzeniu rośliny (bez względu czy jest to okres wiosenny czy jesienny) tniemy roślinę na wysokości 20-30 cm od ziemi. Pierwsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Następne przeprowadzamy latem na nowych przyrostach.

 • lut

  Cięcie wczesnowiosenne

  Termin cięcia:
  od końca lutego do końca marca
  Cięcie wykonujemy w pogodny, bezmroźny dzień. Po posadzeniu rośliny (bez względu czy jest to okres wiosenny czy jesienny) tniemy roślinę na wysokości 10-20 cm od ziemi.

  W drugim roku uprawy tniemy roślinę na wysokości 30-40 cm od podstawy i skracamy gałązki, które mocno rozrosły się na boki (w 1/3-1/2 długości). W kolejnych 3 latach zwiększamy wysokość cięcia o 10 cm. Gdy roślina się wystarczająco zagęści, to w marcu usuwamy jedynie chore, uszkodzone.
 • cze

  Cięcie letnie

  Termin cięcia:
  w czerwcu
  Powoli nadajemy kształt roślinie. Skracamy nowe przyrosty maksymalnie o 1/3 ich długości, tak by krzew przybrał oczekiwany przez nas kształt. Staramy się tak dopasować długość cięcia, aby roślina co roku zwiększała swoje rozmiary.
 • sie

  Cięcie jesienne

  Termin cięcia:
  w sierpniu
  Skracamy nowe przyrosty, wystające poza ogólny obrys figury.
Niski żywopłot formowany / Obwódka
Terminy zalecanych cięć formujących dla tego sposobu prowadzenia rośliny.
Warunkiem ładnego wyglądu żywopłotu z roślin liściastych jest systematyczne cięcie w pierwszych latach uprawy oraz odpowiednia gęstość nasadzenia roślin (patrz sadzenie żywopłotu). Zaniedbanie tych czynności spowoduje, że rośliny nie stworzą gęstej bryły liści.


Radykalne cięcie przy sadzeniu ma spowodować, że liście będą pojawiać się już od samej nasady roślin. Wyprowadzając (tworząc dopiero) żywopłot - zanim uzyskamy pożądaną przez nas wysokość - wykonujemy dwa (opcja minimum) lub trzy cięcia (wersja optymalna) w sezonie: pierwsze - wczesnowiosenne - zagęszczające oraz późniejsze - korygujące kształt.

Gdy żywopłot osiągnie odpowiednią wysokość, pozostaje nam już tylko korygować jego formę na nowych przyrostach (cięcie letnie i opcjonalnie także jesienne). Natomiast na przedwiośniu (cięcie wczesnowiosenne) ograniczamy się jedynie do przeglądu sanitarnego (usuwamy martwe, połamane i chore pędy).


 • mar

  Cięcie wczesnowiosenne

  Termin cięcia:
  w marcu
  I rok: Po posadzeniu rośliny (bez względu czy jest to okres wiosenny czy jesienny) tniemy roślinę nisko - na wysokości 10-15cm od ziemi.

  II rok: W następnym roku tniemy na wysokości 30-40cm od podstawy i skracamy gałązki, które mocno rozrosły się na boki.

  III rok i następne: W kolejnych latach zwiększamy wysokość cięcia o 10-15cm aż do uzyskania oczekiwanej przez nas wielkości żywopłotu, pamiętając o jednoczesnym ograniczaniu jego szerokości.

  Po osiągnięciu docelowej wysokości: Gdy żywopłot jest dostatecznie wysoki, to w kolejnych latach w marcu usuwamy jedynie chore, uszkodzone lub nadmiernie wrastające do wnętrza gałęzie. Jeśli naszemu żywopłotowi nie będzie nic dolegało, stosujemy już tylko korygujące cięcie letnie i jesienne.

 • cze

  Cięcie letnie

  Termin cięcia:
  od początku czerwca do początku lipca
  Skracamy wszystkie pędy, korygując kształt żywopłotu. Pamiętajmy, by żywopłot był szerszy u podstawy i stopniowo zwężał się ku górze. Taki kształt zapewni dostęp odpowiedniej ilości promieni słonecznych do rozwoju liści w dolnej części krzewu.
 • wrz

  Cięcie jesienne

  Termin cięcia:
  od początku września do początku października
  Skracamy nowy letni przyrost o długość, która wystaje poza ogólny kontur żywopłotu.